The inexpensive entry-level Touch ECG for every doctor.
Large 7' touch display for 12 leads - internal memory for up to 250 ECG files - Includes automatic measurement, rhythm analysis, internal battery and accessoriessories PERFORMANCE FEATURES The BES-307A Touch is a small and lightweight ECG unit with 3-channel Printer. Its LCD display offers ease of use for checking in patient data as well as clear, accurate viewing of ECG waveforms. The BES-307A offers different ODM languages: ENG / SP/ FR / GER / ITA, etc. The user can select recording formats from 1 or 3-channels. The Automatic Recording Mode allows these selections as well as the selection of a 1 channel + 1 rhythm lead with a selectable continuous recording waveforms mode. Reporting format for measurement or analysis can be selected as required. Features: 1.12 leads simultaneous acquisition electrocardiograph
2.3 channels printout on 80mm wide thermal paper.
3. It works in manual or automatic mode with the possibility to have a hard copy of the last recording.
4. Powered by internal Li-ion batteries with high capacity which guarantee a long autonomy.
5. Large screen color LCD and Touch-screen
6. High resolution graphic LCD DISPLAY in Standard or Cabrera format with baseline setting
7. HIGH RESOLUTION THERMAL PRINTER (8 dots/mm): Hardcopy 3 channels real time
8. RECORDING manual or automatic
9. MEMORY 60 seconds for each lead
10. IMAGE FREEZE with memory scrolling for reviewing and hardcopy of the acquired signals
11. DIGITAL FILTERS for elimination of muscles tremors, power line and base line disturbs and baseline wandering
12. OPERATION very simple through predefined fast keys, patient ID and name input
13. Based on a 32 bits RISC PROCESSOR for a full digital signal processing. | Specification |
| Power Supply | 100-120V or 220-240V, 50/60Hz or internal rechargeable battery with lifetime of 60 minutes |
| Safety | Class I, type CF |
| LCD display | Backlit high resolution 480 x 800 7 inch touchscreen display 12 channel ECG waveform simultaneously |
| Leads | 12 STANDARD or CABRERA leads |
| Defibrillation protection | Internal, according to current regulations |
| Recording modes | Manual, automatic sequential, automatic simultaneous, Rhythm lead selectable |
| Print Channels | 3 channels, Rhythm lead selectable |
| Writing system | High-resolution thermal printer (8 dots/mm); Horizontal 40 dots/mm |
| Thermal paper | 80mm wide 20M thermal paper in Z-fold packers or in rolls |
| Paper speed | 5 - 6.25 - 10 - 12.5 - 25 - 50mm/s ± 3%usmn; 3%usmn; 3% |
| Paper size | 80mm/18m roll type or Z-fold thermal paper |
| Recording sensitivity | Auto or Manual: 1.25 - 2.5 - 5 - 10 - 20 - 40mm/mV ±3%lusmn;3%lusmn;3% |
| Input dynamics | ±500 mV @ 0 Hz ± 10 mV in the pass bandn the pass bandn the pass band |
| Input impedance | 50 MΩ DCega; DCega; DC |
| Power requirements | AC220V/50Hz |
| Common-mode rejection | ﹥ 90 dB90 dB |
| Frequency response | 0.05 to 150 Hz |
| Time constant | >3.3 s |
| Data acquisition | 12 bits; 1000 samples/sec/channel when printing, filtering and computing |
| Fuse Specification | 2Φ5x20mmx20mmx20mm |
| Case storage | 150 cases at least, can be stored on external SD card |
| Patient Cable | standard 10 leads |
| Resolution | 3.125 uV/bit |
| Filters | Low pass filter off 75 Hz, 100 Hz, 150 Hz |
| Muscle filter: 25 or 35 Hz digital filters (-3 dB/oct) |
| AC filter: digital notch filters 50 or 60 Hz selectable, - 20 dB or better |
| Drift filter: 0.5 Hz high pass linear phase digital filter |
| Dimension | 285(W)*200(D)*50mm(H) 11.2' x 7.87'x 2.16' (inch).16" (inch)(inch) |
| Patient ID input | Yes |
| Net weight | 2.1kg (4.63 lb) |
| Gross weight | 3.6 kg (7.93 lb) |