Smart 6-ch electrocardiograph for doctor's offices and home visit
Large 7' touch display for 12 leads - internal memory for up to 250 ECG files - Includes automatic measurement, rhythm analysis, internal battery and accessoriessories PERFORMANCE FEATURES The BES-607A is a small and lightweight ECG unit with 6-channel Printer. Its large LCD display offers ease of use for checking in patient data as well as clear, accurate viewing of ECG waveforms. The BES-607A offers different ODM languages: ENG / SP/ FR / GER / ITA, etc. The user can select recording formats from 3 or 6-channels. The Automatic Recording Mode allows these selections as well as the selection of a 3 channel + 1 rhythm lead with a selectable continuous recording waveforms mode. Reporting format for measurement or analysis can be selected as required. Features: 1. 480*800 7inch touchscreen display
2. Six channel ECG machine with interpretation
3. 12-lead ECG simultaneous acquisition
4. Multiple operation modes: Manual/Auto/Arrhythmia Analysis Modes
5. 6-channel recording with a rhythm lead
6. Digital filters eliminate EMG, AC, Baseline Drift interference
7. Built in rechargeable Li-ion battery, 3 hours continuous working
8. Adapt 110-240V, 50/60Hz AC power supply
9. 250 patients save/replay
10. Built in USB/RS232 interface
| ECG-1206B Specification |
| Lead | 12 leads, Standard or Cabrera, 12 leads simultaneously acquisition |
| Input circuit | Floating |
| LCD display | 480*800 touchscreen display ECG waveform, operation conditions, Time, Heart-rate |
| Safety | IEC class I, type CF |
| Sampling rate | 1000 samples/Sec/Channel |
| A/D converter | 12 bits |
| Recording Mode | automatic, manual, Long Term(60Sec) |
| Filter | AC(50Hz or 60Hz, -20dB) |
| EMG (25Hz/35Hz/45Hz/75Hz/100Hz,-3dB) |
| Drift (0.5Hz,-3dB) |
| CMRR | ﹥ 80dB and 100dB(AC filter in use)use) |
| Input circuit current | <0.1uA.1uA |
| Input Impedance | ﹥ 50Mohmsohms |
| Time constant | > 3.2S |
| Frequency Response | 0.05--150Hz,-3dB |
| Noise Level | <15µV15µV |
| Sensitivity | 1.25; 2.5; 5; 10;20; 40mm/mV±3%lusmn;3%lusmn;3% |
| Calibration Voltage | 1mV±3%lusmn;3%lusmn;3% |
| Patient Current Leakage | <10uA10uA |
| Protection | Protect from defibrillation and pace-making |
| Recording mode | Thermal printer; 8dot/mm(Vertical), 40 dot/mm (Horizontal, at 25mm/s) |
| Print Speed | 5; 6.25; 10; 12.5; 25' 50mm/s±2%lusmn;2%lusmn;2% |
| Paper size | roll type or Z-folded |
| Patient Cable | standard 10 leads |
| Power requirements | AV220V/50Hz |
| Built-in battery | Li-ion rechargeable battery pack, 11.1V |
| Fuse Specification | 2φ5x20mmx20mmx20mm |