BES-307 3 Channels diagnostic ECG machine
The BES-307 Touch is a small and lightweight ECG unit with 3-channel Printer. Its LCD display offers ease of use for checking in patient data as well as clear, accurate viewing of ECG waveforms. The BES-307 offers different ODM languages: ENG / SP/ FR/ GER/ ITA, etc. The user can select recording formats from 1 or 3-channels. The Automatic Recording Mode allows these selections as well as the selection of a 1 channel + 1 rhythm lead with a selectable continuous recording waveforms mode. Reporting format for measurement or analysis can be selected as required.
Specification list
| BES-307A Specification |
| Lead | 12 leads, Standard or Cabrera, 12 leads simultaneously acquisition |
| Input circuit | Floating |
| LCD display | 480*680 7inch color screen LCD display ECG waveform, operation conditions, Time, Heart-rate |
| Safety | IEC class I, type CF |
| Sampling rate | 1000 samples/Sec/Channel |
| A/D converter | 12 bits |
| Recording Mode | Automatic, manual, Long Term(60Sec) |
| Filter | AC(50Hz or 60Hz, -20dB) |
| EMG (25Hz/35Hz/45Hz/75Hz/100Hz,-3dB) |
| Drift (0.5Hz,-3dB) |
| CMRR | ﹥ 80dB and 100dB(AC filter in use)use) |
| Input circuit current | <0.1uA.1uA |
| Input Impedance | 50 MΩ DC |
| Time constant | > 3.2S |
| Frequency Response | 0.05--150Hz,-3dB |
| Noise Level | <15µV15µV |
| Paper size | 80mm/18m roll type or Z-fold thermal paper |
| Case storage | 150 cases at least, can be stored on external SD card |
| Power requirements | AC220V/50Hz |
| Built-in battery | Li-ion rechargeable battery pack, 11.1V |
| Fuse Specification | 2Φ5x20mmx20mmx20mm |
| Patient Cable | standard 10 leads |
| Patient ID input | No |
| Dimension | 285(W)*200(D)*50mm(H) 11.2' x 7.87'x 2.06' (inch).06" (inch)(inch) |
| Net weight | 2.0 kg (4.41 lb) |
| Gross weight | 3.6 kg (8.08 lb) |