| Model NO. | A019 |
| Kind | Old Man Chair |
| Customized | Customized |
| Rotary | Fixed |
| Condition | New |
| Cover | Fabric,Genuine Leather, PU Leather Optional |
| Back Height | 70cm |
| Actuator Quantity | 1/2 |
| Qty of 40 Hq | 192 PCS |
| Certification | Ce |
| Transport Package | PVC Bag+Carton |
| Origin | Guangdong |
| Style | Modern |
| Material | Fabric |
| Folded | Folded |
| Usage | Living Room |
| Item | 100% Good Feedback Helping Rising up Old Man Lift |
| Seat Width | 50cm |
| Armrest Height | 65cm |
| Product Size | 80*80*108 Cm |
| Warranty | 1 Year |
| Trademark | Healthec |
| Specification | CE |
| HS Code | 9401619000 |
| 1 | cover: | Genuine leather, PU leather and fabric |
| 2 | foam: | high density,33kg/m3 |
| 3 | mechanism metal frame: | domestic brand,Surface treatment is transient |
| 4 | wood frame: | eucalyptus with moth proofing |
| 5 | actuator: | domestic brand,Okin is optional |
| 6 | Power: | 52W |
| 7 | product size: | 80*80*108 cm |
| 8 | packaging size: | 81*77*65 cm |
| 9 | PCS/CTN | 1 piece |
| 10 | G.W./N.W | 57 kg/ 50 kg |
| 11 | 40HQ loading | 192pcs Lift Chair |
| 12 | Back bearing | 6000N |




