| Model NO. | HC-8000A |
| Certification | CE, ISO13485 |
| LCD Display | Without LCD Display |
| Dimensions | L320xw205xh410 |
| Defibrillator Type | Manual, Asynchronized |
| Vehicle Voltage(Option) | DC 12V |
| Transport Package | Carton |
| Origin | China |
| Type | Defibrillator |
| Group | Adult&Childrenildrenldren |
| Main Unit | Portable |
| Weight | 9kg |
| AC Power Supply | 100V~240V,50Hz/60 Hz |
| Trademark | Healicom |
| Specification | CE, ISO |
| HS Code | 901819900 |
DEFIBRILLATOR (Biphasic)
Technical specifications
1) Defibrillator type: Manual, Asynchronized
2) Energy accuracy: ∠+1%g;+1%g;+1%
3) Energy selection: 0, 3, 5, 7, 10, 20, 30, 50, 100, 200, 300, 360 joules (nominal at a resistance of 50)
4) Charging time: Maximum 10 seconds to 360 Joules
5) Standard Adult/Pediatric Paddles: Reusable external adult paddles (pediatric paddles integrated)
Power requirements
(a) AC Power supply 100V~240V,50Hz/60 Hz
(b) Vehicle Voltage (Option) DC 12V
Optional parameter
Li-ion battery (11.1V 4Ah X2)
Physical characteristics
Main unit: Portable
Dimensions: L320xW205xH410
Weight: 9kg