bargain
add to cart| Model NO. | OW-ECG12 |
| Trademark | OMNIWELL |
| Specification | CE, ISO9001, ISO13485 |
| HS Code | 9018110000 |
| Size | Portable, Small Size |
| Transport Package | Paper Box |
| Origin | Wuhan, China |
An electrocardiogram (EKG or ECG) is a device which graphically records the electrical activity of the muscles of the heart. It is used to identify normal and abnormal heartbeats. First invented in the early 1900s, the EKG (derived from the German electrocardiogram) has become an important medical diagnostic device.



| Specification | |
| Printing System: | High resolution thermal head printer with 8 dots/mm |
| Recording Channel Type: | 12 Channel Interpretive |
| Sensitivity: | 5, 10, 20mm/mV |
| Printing Speed: | 25, 50mm/sec |
| Recording paper: | 210mmx30m, Thermal sensitive roll type. |
| Printout Format | Automatic Simultaneous 12-lead ECG recording Manual selection for 12-channel format. |
| ECG Data: | Simultaneous 12-lead ECG acquisition (10 sec) |
| Patient Data Input: | Touch screen key for patient data input |
| Frequency Response: | Digital filter: Baseline drift, muscle and AC (50/60Hz) Interference Filtered:0.5~30Hz, Unfiltered: 0.05 ~ 150Hz |
| Calibration Test (1mV): | Frequency response and sensitivity test using internal 1mV signal |
| Recording ECG Leads: | 12 Standard leads:I,II,III, aVR, aVL, aVF, V1, V2, V3, V4, V5, V6. |
| Auto Power Switch OFF: | After 5 minutes of complete inactivity |
| Power Requirements: | AC 100~240V ± 10%, ~50/60Hz free voltage.voltage.voltage. Bulit-in rechargeable battery. |
| A/D conversion: | 12 bits |
| CMRR: | More than 110dB |
| Performance: | AAMI requirements |
| Safety: | ClassI(Degree of protection against electric shock: type CF applied parts) |
| Defibrillator Protection: | 5000V |
| Patient Leakage Currant: | Less than 10μAmu;Amu;A |
| Digital Interface: | Optional RS232 to connect external apparatuses |
| Input Impedance: | 50MΩ.Omega;.Omega;. |
| Temperature: | Operating(10~40°C); Storage(-40~70°C)70°C)g;C)70°C) |
| Relative humidity: | Operating (30~75%); Storage (10~100%) |
| Atmosphere Pressure: | 700~1060hPa |