bargain
add to cart| Model NO. | MAB004 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Probe Frequency | 3.5MHz/5MHz Probe and Can Variable Frequency |
| Image Gray Scale | 256 Level |
| Image Store | 512 Frame(by SD Card) |
| Power Consumption | 7W (Probe Run) /2.5W (Probe Stop) |
| Size | 92mm * 73mm * 42mm |
| Trademark | MAYA |
| Specification | CE |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Medical Devices Reg./Record No. | Gsyjxzz20053230597 |
| Screen | 3.5 Inches |
| Pseudo Color | 8 Type |
| Input Power | DC 5V (by External Battery Input) |
| Battery Work Time | 10 Hours |
| Weight | Host 140g, Probe 150g, Battery 140g |
| Transport Package | Carton Wooden Box |
| Origin | Guangzhou |
MAB004 Veterinary Wrist Ultrasound
the hot sale model of the Ultrasound scanner
MAB004 Veterinary Wrist Ultrasound Scanner is consist by host, probe, external battery, hand type keyboard. The host is only 140g ought is the lightest ultrasound scanner in the world.
Product Features:
-Small portable, easy to carry,
-Hand type keyboard, facilitate single hand operation;
-Concise function, simple to operation;
-Clear image, can be used to judgment pregnant, measuring fat;
-With probe frequency conversion function, adapted to different inspection demand;
-Battery can change easy, and for power dissipation is small so battery working time long;
-Large capacity SD card for store image (optional);
-With pseudo color display function;
-Screen with a visor, better for work under sun.
Specifications:
-Scanning system: sector sweep;
-Probe frequency: 3.5MHz/5MHz probe and can variable frequency;
-Scanning depth: ≥180mm, 70mm/110mm/130mm/150mm/192mm adjustable;ble;ble;
-Screen: 3.5 inches;
-Display mode: B
-Image gray scale: 256 level
-Pseudo color: 8 type
-Image store: 512 frame(by SD card)
-Measure: distance;
-Input power: dc 5V (by external battery input)
-Power consumption: 7W (probe run) /2.5W (probe stop)
-Battery work time: 10 hours
-Size: 92mm * 73mm * 42mm
-Weight: host 140g, probe 150g, battery 140g
-Probe Connector:1
Standard Configuration:
-Main Host 1 Unit
-3.5MHz/5.0MHz Mechanical Sector Selectable 1 Pcs
-Hand type keyboard 1 Pcs
-External Battery and charger 1 Set
-Arm bag (use for put battery and probe) 1 Pcs
-Pocket (use for put host, gel, razor) 1 Pcs(optional)
-SD Store Card 1 Pcs

