| Model NO. | US-A8 |
| Input | AC100~240V 47~63Hz |
| Foot Switch Battery | 1.5V×2×2mes;2×2 |
| Trademark | SHINOVA |
| Specification | ISO, CE |
| Application | Pet |
| Main Unit Input | DC30V 1.5A |
| Receiving Sensitivity | 114dB |
| Transport Package | Carton |
| Origin | China |
Veterinary Ultrasonic Scaler(US-A8)
Model: US-A8
LED LIGHTING & WIRELESS CONTROL SCALER WITH AUTO-WATER SUPPLYUPPLYUPPLY
Luminous Detachable Handpiece
Wireless control foot switch
Function: Scaling & Endo & Perio, Automatic Water Supplyer Supplyer Supply
Specification:
Color: white
Input: AC100~240V 47~63Hz
Main unit input: DC30V 1.5A
Foot switch battery: 1.5V×2times;2times;2
Receiving sensitivity: 114Db
Power : 30VA~48VA
Vibration frequency of the tip: 25~31KHz Primary
vibration excursion of the tip: ≤100μm00μmu;m00μm
Output halfexcursion: <2Nt;2N
Ultrasonic output power: 3W~20W
Water pressure: 0.01MPa~0.05MPa
Weight of main unit: 1.10kg
Weight of adapter: 0.25kg
Dimensions: 330mm×155mm×155mmm×155mm;155mmm×155mm
Gross Weight: 3.50kg
Packing Size: 340×240×180mm0×180mm;180mm0×180mm