| Model NO. | SC-ECO3 expert |
| Customized | Non-Customized |
| Scale | Medium |
| Battery | Built in Charge Battery |
| Frenquency | 2.5Hz-11Hz |
| Aplications | for Clinical Diagnosis of Horses, Cattle, Sheep, P |
| Origin | Shenzhen |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Modes | Color |
| Handheld | Yes |
| Display Modes | 7 Modes |
| Specification | g. w: 19kg |
| HS Code | 9018121000 |





| Applications | Abdomen,OB/GYN,Vascular, Small parts(breast, testes, thyroid),Musculoskeletal Conventional & Superficial, Pediatric, Basic Cardiacardiacrdiac |
| Imaging technologies | i-Image,SRA,Compound imaging,THI |
| Display Modes | B, B/B, 4B, M, B/M,PW |
| Gray Scale | 256 Levels |
| Probe Frequency | 2.5 MHz - 11.0 MHz (Depend on the probe) |
| Cine Loop | 256 frames |
| Zoom | PIP zoom & pan zoomn zoom zoom |
| Software Packages | Dedicated measurement package: General, OB/GYN, URO, Cardiac, vascular, small parts |
| Archives Management | Patient information management, images record, exam report |
| Power Supply | AC 100V-240V, 50Hz- 60Hz |
| Option | DICOM 3.0, Water-proof keyboard cover, Carrying Case (BG-100 ),Cart TR 9000 Support PC Printer*(HP 1010 / HP 1020 Plus / HP Pro P1102W / HP Pro 200 M251n ) , Video Printer(SONY UP-X898MD) |
