| Model NO. | SC-ECO2 |
| Customized | Non-Customized |
| Scale | Medium |
| Battery | Built in Charge Battery |
| Frenquency | 2.5Hz-11Hz |
| Aplications | for Clinical Diagnosis of Horses, Cattle, Sheep, P |
| Origin | Shenzhen |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Modes | Color |
| Handheld | Yes |
| Display Modes | 7 Modes |
| Specification | g. w: 19kg |
| HS Code | 9018121000 |
• Rotatable LED(0~30°):tailer to different viewing anglesing anglesing angles
• Ultra-compact & Ultra-lightltra-lightltra-light
• Easy to carry carry carry
• Keyboard : For easy and quick accessaccessaccess
• Dedicated cart TR 9000R 9000R 9000
• Streamlined workflowrkflowrkflow
• The latest platform & more advanced chip-set:brings you better image quality and features at less cost in a more compact boxompact boxompact box
• Support PC printer, reduce investment & day to day paper costpaper costpaper cost
• 8G memory cardy cardy card
• 320G harddisk (option)ption)ption)
• Vehicular Chargingargingarging
• Less radiationiationiation
• Less power consumptionmptionmption
• Longer usage life:LEDfe:LEDfe:LED
• Longer battery standby time:﹥2 hourst;2 hours hours

| Applications | Abdomen,OB/GYN,Vascular, Small parts(breast, testicles, thyroid),Musculoskeletal Conventional & Superficial, Pediatric, Basic Cardiacardiacrdiac |
| Imaging technologies | i-Image, SRA, Compound, THI |
| Display Modes | B, B/B, 4B, M, B/M,PW |
| Gray Scale | 256 Levels |
| Scanning Depth | 240mm Max (depend on the probe types) |
| Probe Frequency | 2.5 MHz - 11.0 MHz (Depend on the probe) |
| Cine Loop | 256 frames |
| Zoom | 4 steps |
| Software Packages | Dedicated measurement package: General ,OB/GYN, URO,Cardiac, Vascular, Small parts |
| Archives Management | Patient information management, images record, exam report |
| Power Supply | AC 100V-240V, 50Hz- 60Hz |
| Standard Configuration | 1 probe connector, 3 USB ports,VGA port,Video port, LAN port, Full Screen Display Mode, i-Image,Chroma, SRA, Compound imaging,THI, 8G memory card, PW Mode |
| Option | 2 probe connectors, DICOM 3.0, Water-proof keyboard cover, Carrying Case (BG -100 ),Cart TR 9000, Support PC Printer, Video Printer, Built-in Battery |

