Hot sell surgical use mobile vacuum suction pump:
Specifications:
FEATURES:
1, Electric suction apparatus is comprised of negative pressure pump, negative pressure regulator, negative pressure indicator, collection container assembly, foot pedal switch and framework etc.;
2, It can meet requirements of high efficient and large flow suction during medical operation for different hospitals and medical treatment units. Supporting to suck various viscid secretion like pus blood during an operation;
3, Vertical structure with new design and good-looking shape;
4, It adopts double head piston type vacuum pump as negative pressure suction device with low noise;
5, Protection device against overflow is equipped, with easy maintenance and no need oiling;
6, Hand and foot pedal operated switch to be parallel used, easy operation;
7, According to shock proof type and degree, the electric suction apparatus is divided into class I device type B application part, run mode is intermittent loading continuous running (intermittent suction), IPX0, none AP type or APG type common devices;
8, The products meet related requestments of IEC60601-1, IEC60601-1-2, ISO10079-1.
TECHNICAL SPECS:
Max vacuum | ≥0.09MPa(680mmHg)mHg)mHg) |
| Adjustable vacuum range | 0.02~0.09MPa(150~680mmHg) |
| Flow rate | Pump≥35L/min, Terminal≥25L/min25L/min25L/min |
| Power supply | AC220V±22V, 50Hz±1Hz50Hz±1Hzsmn;1Hz50Hz±1Hz |
| Input | ≤280VA80VA80VA |
| Noise | ≤60dB60dB60dB |
| Collection container | 2500ml×2times;2times;2 |
| Work environment Temperature | +5°C~+35°C+35°Ceg;C+35°C |
| Relative humidity | ≤80%(25°C)5°C)g;C)5°C) |
| Atmospheric pressure | 86KPa~106KPa |