| Model NO. | YSD330 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| 4D Volume Probe | Optional |
| Scanner Color | White |
| Warranty | 2 Years |
| Gray | 256 |
| USB | 2 |
| Transport Package | in Carton Box Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8 Sliders Tgc Control |
| Dynamic Range | ﹥120 dB20 dB |
| Monitor | 15 Inch High Resolution LED |
| Export Market | The Whole World |
| N.W | 4.5kg |
| Trademark | YSD |
| Specification | 410*320*410mm |
| HS Code | 90181210 |




| Imaging Modes | B, B|B, 4b, B|M, M, PW, CW, CFM, PDI, DPDI, Duplex, 3D&4Dmp;4Dmp;4D |
| Monitor | 15''high resolution medical LED |
| Color | White |
| Scanning Method | electronic linear, electronic convex, electronic micro-convex |
| scanning depth | 2-30cm |
| Software Packages | Obstetrics, Gynecology, Abdominal, Urology, Endocavity, Vascular, Cardiology, etc. |
| Weight | 5.KG |
| Expansion interface | VGA, TV, USB2.0, RJ-45, Support DeskJet printer, LaserJet printer, video printer |
| Image and video | AVI, JPG, BMP, PNG, TIF, DCM (DICOM) |
| Processing | High Line Density scan mod, Echo enhancement control, Noise rejection functio, Speckle reduction |
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0 14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
