| Model NO. | YSD516 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Scanning Mode | Electronic Convex/Linear/Micro-Convex |
| Element | 128 |
| OEM | Acceptable |
| Probe Frequency | 2.0--15MHz |
| USB | 2 |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8 Segments Tgc Control;Tgc Control |
| Monitor | 15 Inch High Resolution LED |
| Warranty | 2 Years |
| N.W | 4.5kg |
| Color | White |
| Trademark | YSD |
| Specification | 570*470*200mm |
| HS Code | 90181210 |

YSD516 is premium full digital ultrasound diagnostic equipment that provides a comprehensive diagnostic solution to our valuable users in all types of clinical environments. 15 inches LCD monitor, ergonomic rotatable design keyboard and four probe connectors make the users easy to operate. The wide range of applications include Abdomen, OB/GYN, urology, andrology, cardiology, etc.
Meanwhile this machine can be updated to 4D software.
Main Feature
1. Easy to carry only 5KG
2. Powerful software packages almost includes most of part B, B|B, 4b, B|M, M, PW, CW, CFM, PDI, DPDI, Duplex, 3D&4D imagingagingaging
3. Human-kind design,Operation easily.
4. 15'' High resolution LED display.
Imaging Modes:
B, B|B, 4B, B|M, M
Color Doppler (CFM)
Power Doppler (PDI)
Directional Power Doppler (DPDI)
Pulsed Wave Doppler (PWD)
B+PWD (Duplex)
B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
Continuous Doppler (CW)
Scanning Method:
Electronic linear, electronic convex, electronic micro-convex
Image processing
Brightness, contrast
Advanced gamma control
Scan direction, rotation
Black/white, Left/right reverse
Up/down, negative / positive control
8 segments TGC Control
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
PSHI TM broadband multi-frequency harmonic image
Speckle-reduction
Noise rejection function
Power adjustable
iBeam TM intelligent space image technology
iZoom TM undistorted full screen image
iClear
iTouch
Edge enhancement
Image conversion
Doppler Sound output volume adjustable
Color threshold control
Wall filter adjustable
Base line adjustable
Sampling frame adjustable
Spectrum sampling volume adjustable
Spectrum sampling volume angle adjustable
Stereo sound: Volume control
PRF adjustable
Functions:
Cine loop: more than 512 frame cine loop memory
Storage media: 500G massive image-storage capacity
Zoom: Pan zoom
USB ports: 2
Scanning Method
Electronic linear, electronic convex, electronic micro-convex, scanning depth: 2-24cm
Doppler ultrasound scanner
· PRF variable: 0.5-10 kHz5-10 kHz5-10 kHz
· Wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)15% PRF)15% PRF)
· Angle steering for linear transducers: ±10°rs: ±10°smn;10°rs: ±10°
· Real-time spatial filter: 4 values4 values4 values
· CFM palette﹥10 maps>10 maps>10 maps
· PDI palette﹥10 maps>10 maps>10 maps
· B/Color priority control control control
· Color threshold control control control
· CFM baseline control control control
· Doppler frequency selectionelectionelection
· Color frame averagingveragingveraging
· Transparent Color Mapping (TCM)ng (TCM)ng (TCM)
Pulsed wave doppler
· PRF variable: 1-10 kHz1-10 kHz1-10 kHz
· Wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)20% PRF)20% PRF)
· Angle steering for linear transducers: ±10°rs: ±10°smn;10°rs: ±10°
· Real-time trace line with automatic calculation of spectrum parametersrametersrameters
· Stereo sound: volume control control control
· PWD palette﹥10 maps>10 maps>10 maps
· Doppler frequency selectionelectionelection
Processing
· High Line Density scan mode for better resolutionsolutionsolution
· 8 sliders TGC Control Control Control
· Dynamic range﹥120 dBe>120 dBe>120 dB
· Overall gain control control control
· M - mode sweep speed control control control
· Acoustic power control control control
· Variable frame averagingveragingveraging
· Brightness, contrastcontrastcontrast
· Advanced gamma control control control
· Scan direction, rotation, up-down controlscontrolscontrols
· Negative / positive control control control
· Echo enhancement control control control
· Noise rejection functionfunctionfunction
· Speckle reductioneductioneduction
Image and video
AVI, JPG, BMP, PNG, TIF, DCM (DICOM)
General Measurements and Calculations
Distance, Length, Area, Circumference, Volume, Angle, Stenosis %, A/B Ratio, Velocity, Pressure Gradient (PG), Acceleration, Resistivity Index (RI), Heart Rate, Velocity Time Integral (VTI), etc.
Measurements and Calculations Software Packages
Obstetrics, Gynecology, Abdominal, Urology, Endocavity, Vascular, Cardiology, etc.
Optional 3D /4D module
Expansion interfaces
VGA, TV Interface
USB2.0 Interface
RJ-45 Network interface
Support DeskJet printer, LaserJet printer, video printer
Transducers
2-5 MHz Electronic convex array transducer
5-14 MHz Electronic linear array transducer
2-5 MHz Electronic micro-convex transducer
5-10 MHz Electronic transvaginal array transducer
4D probe
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0 14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Image Gallary:
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;