| Model NO. | YSD516 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Scanning Mode | Electronic Convex/Linear/Micro-Convex |
| Element | 128 |
| Tgc | 8 Segments Tgc Control |
| Probe Frequency | 2.0--15MHz |
| USB | 2 |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Gray | 256 |
| Monitor | 15 Inch High Resolution LED |
| Warranty | 2 Years |
| N.W | 4.5kg |
| Color | White |
| Trademark | YSD |
| Specification | 460*410*320mm |
| HS Code | 90181210 |

YSD516 is premium full digital ultrasound diagnostic equipment that provides a comprehensive diagnostic solution to our valuable users in all types of clinical environments. 15 inches LCD monitor, ergonomic rotatable design keyboard and four probe connectors make the users easy to operate. The wide range of applications include Abdomen, OB/GYN, urology, andrology, cardiology, etc.
Meanwhile this machine can be updated to 4D software.
Imaging Modes:
B, B|B, 4B, B|M, M
Color Doppler (CFM)
Power Doppler (PDI)
Pulsed Wave Doppler (PW)
B+PWD (Duplex)
B+CFM/PDI+PW (Triplex)
Scanning Method:
Electronic linear, electronic convex, electronic micro-convex



Image processing
Brightness, contrast
Advanced gamma control
Scan direction, rotation
Black/white, Left/right reverse
Up/down, negative / positive control
8 segments TGC Control
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
PSHI TM broadband multi-frequency harmonic image
Speckle-reduction
Noise rejection function
Power adjustable
iBeam TM intelligent space image technology
iZoom TM undistorted full screen image
iClear
iTouch
Edge enhancement
Image conversion
Doppler Sound output volume adjustable
Color threshold control
Wall filter adjustable
Base line adjustable
Sampling frame adjustable
Spectrum sampling volume adjustable
Spectrum sampling volume angle adjustable
Stereo sound: Volume control
PRF adjustable
Functions:
Cine loop: more than 512 frame cine loop memory
Storage media: 500G massive image-storage capacity
Zoom: Pan zoom
USB ports: 2
Measurement & Calculationstionstions
B mode: Distance, circumference, area, volume, angle
M mode: Distance, time, velocity, heart rate
Software package: Abdomen, gynecology, obstetrics, cardiology, small parts, urology
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Image Gallary: