| Model NO. | YSD516 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| OEM | Acceptable |
| Element | 128 |
| Dynamic Range | ﹥120 dB20 dB |
| Probe Frequency | 2.0--15MHz |
| USB | 2 |
| Transport Package | in Nice Suitcase Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8 Sliders Tgc Control |
| Monitor | 15 Inch High Resolution LED |
| Warranty | 2 Years |
| N.W | 4.5kg |
| Color | White |
| Trademark | YSD |
| Specification | 570*470*200 |
| HS Code | 9018121000 |




Scanning Method:
electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth: 2-750px
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)

Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
Processing:
l High Line Density scan mode for better resolution
l 8 sliders TGC Control
l dynamic range﹥120 dB0 dB
l overall gain control
l M - mode sweep speed control
l acoustic power control
l variable frame averaging
l brightness, contrast
l advanced gamma control
l scan direction, rotation, up-down controls
l negative / positive control
l echo enhancement control
l noise rejection function
l speckle reduction
Trade & Marketarketarket
| Main Markets | Total Revenue (%) |
|---|---|
| Africa | 11.00% |
| South America | 10.00% |
| North America | 12.00% |
| Western Europe | 20.00% |
| Domestic Market | 10.00% |
| Mid East | 6.00% |
| Eastern Europe | 7.00% |
| Central America | 5.00% |
| Northern Europe | 4.00% |
| Oceania | 4.00% |
| Southern Europe | 3.00% |
| Eastern Asia | 3.00% |
| Southeast Asia | 3.00% |
| South Asia | 2.00% |
Export Percentage: 81% - 90%
Export Mode: Distributor /Agent
No. of Employees in Trade: 20-30 People