| Model NO. | YSD519 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Brand | Ysd |
| Monitor | 15′′ High Resolution Color LEDtion Color LEDion Color LED |
| Production Capacity. | 5000 PCS Per Year |
| Export Markets. | All The World |
| Place of Origin | Chengdu China |
| Specification | CE FDA SGS MD ISO 13485 |
| HS Code | 9018121000 |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Color Doppler Ultrasonic Equipment |
| Model | Ysd519 |
| Element | 128 |
| Product Color | White |
| N.W | 4.5 Kg |
| Trademark | YSD |
| Origin | China Chengdu |

Main Features
u Windows XP System, Color Doppler, Power Doppler;
u Comprehensive Clinic Application
u Laptop design, compact and stylish
u 15' High Resolution LED monitor, premium image resolutionlution
u High density 128 Elements Probe
u User preset function
u Abundant diagnostic software packages, satisfying different clinical requirement
u Various peripheral ports, flexible expansion solutions
u 6 hours battery working time, extends point-of-care when AC power is unavailable
Imaging Modes


Technical Sheet
| YSD519 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 5.0/6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 14 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LED (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥5he;5he;5h |
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LED monitor,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 5.06.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |

Image Gallary
Packing
Inner Suitcase packing
Outter Carton packing
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of CE
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Our Certificates: