| Model NO. | YSD680 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20132230215 |
| Warranty | 2 Years |
| 3D /4D Module | Optional |
| Dynamic Range | ﹥120 dB20 dB |
| Probe Connector | 4 |
| Probe Frequency | 2.0MHz-15MHz |
| Transport Package | in Wooden Box Packing |
| Origin | Chengdu China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Trolley Color Doppler Ultrasound Scanner |
| OEM | Acceptable |
| Export Markets | Whole World |
| Monitor | 15 Inches |
| Tgc | 8 Sliders Tgc Control |
| Trademark | YSD |
| Specification | CE FDA SGS MD ISO 13485 |
| HS Code | 9018121000 |

Scanning Method:
Electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth:
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
l Trapezoid
Image Gallary:
Our Keyboard
Processing
··middot;· High Line Density scan mode for better resolution
··middot;· 8 sliders TGC Control
··middot;· Dynamic range﹥120 dB0 dB
··middot;· Overall gain control
··middot;· M - mode sweep speed control
··middot;· Acoustic power control
··middot;· Variable frame averaging
··middot;· Brightness, contrast
··middot;· Advanced gamma control
··middot;· Scan direction, rotation, up-down controls
··middot;· Negative / positive control
··middot;· Echo enhancement control
··middot;· Noise rejection function
··middot;· Speckle reduction
Image and video
AVI, JPG, BMP, PNG, TIF, DCM (DICOM)
General Measurements and Calculations
Distance, Length, Area, Circumference, Volume, Angle, Stenosis %, A/B Ratio, Velocity, Pressure Gradient (PG), Acceleration, Resistivity Index (RI), Heart Rate, Velocity Time Integral (VTI), etc.
Measurements and Calculations Software Packages
Obstetrics, Gynecology, Abdominal, Urology, Endocavity, Vascular, Cardiology, etc.
Optional 3D /4D module
Expansion interfaces
VGA, TV Interface
USB2.0 Interface
RJ-45 Network interface
Support DeskJet printer, LaserJet printer, video printer
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
Image Gallary:
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
l Trapezoid
Scanning Method:
electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth: 2-750px
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
Technical Sheet
| YSD680 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 5.0/6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 14 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15/19 inch LED (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥10h;10h;10h |
Our Probe
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 5.06.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0.14.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
Similar Modle