| Model NO. | YSD519 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Gray | 256 |
| Monitor | 15′′ Color LEDime; Color LEDme; Color LED |
| Production Capacity. | 5000 PCS Per Year |
| Export Markets. | All The World |
| PC Based | Windows XP Windows7 |
| Transport Package | in Wooden Box Packing |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Tgc | 8-Segment Tgc |
| Real-Time Spatial Filter | 4 Values |
| Element | 128 |
| Product Color | White |
| N.W | 4.5 Kg |
| Trademark | YSD |
| Specification | 500*500*300mm |
| HS Code | 9018121000 |


B, B|B, 4B, B|M, M
Color Doppler (CFM)Power Doppler (PDI)
Directional Power Doppler (DPDI)Continuous Wave (CW)
B+PWD (Duplex)
B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
Tissue Harmonic Imaging (THI)
Compound
Color Doppler:
PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time spatial filter: 4 values
CFM palette﹥10 mapsmaps
PDI palette﹥10 mapsmaps
B/Color priority control
color threshold control
CFM baseline control
Doppler frequency selection
color frame averaging
Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
stereo sound: volume control
PWD palette﹥10 mapsmaps
Doppler frequency selection
Processing:
High Line Density scan mode for better resolution
8 sliders TGC Control
dynamic range﹥120 dB0 dB
overall gain control
M - mode sweep speed control
acoustic power control
variable frame averaging
brightness, contrast
advanced gamma control
scan direction, rotation, up-down controls
negative / positive control
echo enhancement control
noise rejection function
speckle reduction
Trapezoid
.....................
| YSD519 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 12 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). | |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm) Depth≤130mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth≤130mm); Depth≤130mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LCD (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
| Continuous working hours: | ≥5he;5he;5h |
Standard Configuration:
Main Unit,
15 inch LCD monitor,
frame arm,
3.5 MHz convex probe,
7.5MHz linear probe,
2 probe connectors,
2 USB port,
Hard Disc (500G)
Options:
6.5 MHz transvaginal probe,
3.5MHz microconvex probe,
3.0 MHz phased array probe,
4D volume probe,
laser printer,
video printer,
DICOM 3.0, DVD-RW
Probe information:
| Probes | |
| 3.5Mhz abdominal probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 6.5Mhz transvaginal probe | 5.0, 6.0, 6.5, 7.5, 9.0Mhz |
| 7.5Mhz linear probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.5MHz micro-convex probe | 2.0, 2.5, 3.5, 4.5, 5.0Mhz |
| 7.5Mhz rectum probe | 6.0, 6.5, 7.5, 10.0, 12.0Mhz |
| 3.0Mhz phased array probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
| 4D volume probe | 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 5.5Mhz |
Image Gallary
Packing
Suitcase packing
Carton packing
Why choose us:
we got production and business certification from Chengdu food and Drug Administration
we got business license from Chengdu City Administration of industry and commerce
we got products certificate of registration and have checked in the website of SFDA
we have accepted the onsite check from SFDA every quarter
we finished the training of laws and regulations in medical equipments field
We have well-established system about material purchasing, employee training,store management,after-sales service process.etc
We adheres the beliefs of 'Support Healthy Life', and our company spirits are quality, service,trust,thanksgiving;anksgiving;
our certificates:
Related Portable color doppler ultrasound scanner
