| Model NO. | YSD800 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Human and Veterinary |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Prf Variable | 0.5-9 kHz0.5-15kHz |
| Tgc | 8-Segment Tgc |
| Real-Time Spatial Filter | 4 Values |
| Probe Connector | 4 |
| Warranty | 2 Years |
| Transport Package | in Wooden Box Packing |
| Origin | Chengdu China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Trolley Color Doppler Ultrasound Scanner |
| Wall Filter Settings | 3 Steps (5%, %10%, 15% Prf) |
| Export Markets | Whole World |
| Monitor | 15 Inches |
| Gray | 256 |
| Trademark | YSD |
| Specification | 500*800*1300cm |
| HS Code | 9018121000 |

Main Technical Parameter
Imaging Modes:
l B, B|B, 4B, B|M, M
l Color Doppler (CFM)
l Power Doppler (PDI)
l Directional Power Doppler (DPDI)
l Pulsed Wave Doppler (PWD)
l Continuous Wave (CW)
l B+PWD (Duplex)
l B+CFM/PDI/DPDI+PWD (Triplex)
l High Pulse Repetition Frequency (HPRF)
l Tissue Harmonic Imaging (THI)
l Compound
l Trapezoid
Scanning Method:
electronic linear, electronic convex, electronic microconvex, electronic phased array;scanning depth: 2-750px
Color Doppler:
l PRF variable: 0.5-9 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 3 steps (5%, %10%, 15% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time spatial filter: 4 values
l CFM palette﹥10 mapsmaps
l PDI palette﹥10 mapsmaps
l B/Color priority control
l color threshold control
l CFM baseline control
l Doppler frequency selection
l color frame averaging
l Transparent Color Mapping (TCM)
Pulsed Wave Doppler:
l PRF variable: 1-10 kHz0.5-15KHz
l wall filter settings: 16 steps (2.5%-20% PRF)
l angle steering for linear transducers: ±10°±30°;10°±30°±30°;10°±30°
l real-time trace line with automatic calculation of spectrum parameters
l stereo sound: volume control
l PWD palette﹥10 mapsmaps
l Doppler frequency selection
| YSD800 Main Technical Parameters | |
| Scanning mode: | B, B/B, 4B, B/M, M, B+C, B+D, B+C+D, PDI, CF, CW etc |
| Probes: | |
| Convex array probe: | R50 (Frequency=2.0/3.0/3.5/4.0/5.5 MHz); |
| High Frequency Linear Array Probe: | L40 (Frequency = 6.0/ 6.5/ 7.5/ 10/ 12 MHz); |
| Trans Vaginal Probe: | R10 (Frequency=5.0/6.0/6.5/7.5/9.0 MHz); |
| Phased Array Probe: | L20 (Frequency=2.0/2.1/3.5/4.0/5.0 MHz). |
| Transducer Ports: | 4 |
| Depth: | ≥300mm00mm00mm |
| Lateral Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth(80< Depth≤130mm)0mm)0mm) |
| Axial Resolution: | ≤1mm (Depth≤80mm) ≤2mm (80le;2mm (80< Depth(80< Depth≤130mm)0mm)0mm) |
| Blind Area: | ≤5 mm5 mm5 mm |
| Geometry Position Precision: | horizontal≤10% vertical≤10%≤10%10%≤10% |
| Channels: | 64 |
| Displayer: | 15 inch LCD (PAL displayer is optional) |
| External Display: | PAL, VGA |
| USB Ports: | 2 |
| Gray scale: | 256 levels |
| Voltage: | AC220V ±10%usmn;10%usmn;10% |
| Current: | 3A |
| UPS-DP: | DC12.8V, 11.5A |
| Input power: | ≤ 300VA00VA00VA |
Keyboard

Similar Models:
