| Model NO. | Rome Time |
| Carcase Material | Particleboard |
| Table Material | Quartz Stone |
| Style | L Style |
| Color | White |
| Customized | Customized |
| Solid Alder Wood Kitchen Cabinetry | Solid Alder Wood Kitchen Cabinetry |
| Base Cabinet Standard Size | D:570mm H:760mm/Customize |
| Tall Cabinet Standard Size | D:570mm H:22250mm/Customize |
| Eco-Friendly | EU E0# |
| Finish | USA Dupont Automotive Lacquer |
| Trademark | Welbom |
| Specification | ISO9001/14001 |
| HS Code | 9403400090 |
| Feature | Modern |
| Door Material | Plywood |
| Drawer Guide Rail Kind | Hidden Drawer |
| Fixed | Fixed |
| Certification | CE, ISO9001, SGS, RoHS, CCC |
| Condition | New |
| Wall Cabinet Standard Size | D:330mm H:760mm/Customize |
| Semi-Tall Cabinet Standard Size | D:570mm H:1500mm/Customize |
| Hardware Fittings | Australian 'Blum', German'Haffle'rman"Haffle"affle" |
| Door Panel | 22mm HDF |
| Carcass | 18mm E0 Plywood/18mm E0 Water-Proof MFC |
| Transport Package | Assembled or knock-down in cartons |
| Origin | Hangzhou, China |

| Door panel | 18-22mm thickness E1 standard | |
| Solid Wood (oak, walnut, maple, birch, cherry, etc.) | ||
| Carcass | 18mm thickness E1 standard plywood or MFC, including back panel | |
| Countertop | Man-made stone or quartz | |
| Color & Size Size Size | Customized or you can choose from our standard color | |
| Accessory | Drawers, Basket Kitchen Rack, LED Shelf, etc | |
| Hardware | Blum, Hettich, Hafele, Gaidin, etc | |
| Door Type | Sliding door, Swing door , folding door, aluminum rolling door, aluminum frame glass door | |
| Price | FOB(Shanghai/Ningbo) | |
| Productivity | 500-600 sets Monthly | |
| Service | More than 9 years warranty | |
| Free design service | ||
| On time delivery | ||
| Packing | Knock down or flat package, ready to assemble | |
| Delivery | Within 30 days after received the deposit | |
| Model | China Made Lacquer Kitchen Cabinet(Canova) | |
| Material | Door panel: Lacquer/Baked-paint (American DUPON Painting) MDF | |
| Solid Wood (oak, walnut, maple, birch, cherry, etc.) | ||
| Carcass board&Backboard:18mm thickness moisture-proof E1 standard MFC or plywoodywoodywood | ||
| Countertop: Samsung man-made stone or Welbom quantz, granite, etc. | ||
| Door Type | Sliding door, Swing door , folding door, aluminum rolling door, aluminum frame glass door | |
| Accessories | Blum hinge with soft-close; Blum TANDEMBOX; | |
| Ferrari support; Stamm pump; Hafele twincorner; Hafele waricorner; | ||
| Size | Customized | |
| Color | Customized or Welbom standard color | |
| Features | Special Hexagonal Srew:unique hexagonal screw ensures solidity and keeps reinstalling still effective. | |
| Back Board 18mm Thick:Welbom 18mm thick back board performs much better in loading-bearing and moisture resistance and more functional. | ||
| 75kg Concealed Load-bearing Hanging Brackets:compared with common ones, it is more esthetical | ||
| Concealed Shelf Board Bracket | ||
| Moisture-resistance Cushion at the Bottom of Sink Cabinet | ||
| ABS or Aluminium Kick Board | ||
| Worktop Channel for Water Drops | ||
| MOQ | 1 set | |
| Payment | 30% before manufacture and 70% before delivery by TT | |
| Package | Full assembled or knock-down packed in carton box | |
| Delivery Time | Within 30 days after received the deposit | |
| Service | Free custom design service | |
| On time delivery | ||
| More than 10 years warranty | ||
Name | Jerry |
| Foreign Trade Dept | Manager |
Telephone | 86-13626558246 |
| Mobile | 86-13626558246 |
| Fax | 86-571-87185559 |
| Zip code | 310000 |
| Add | 1088#, Binjiang District, Derlook, Hangzhou, Zhejiang, China |