HX160 is used to photograph patient's head, chest, stomach, lumbar and extremities.
Feature: 1,Modular design, easy to install, easy to maintain .
2,Excellent quality x-ray ,fully meet the needs of a wide range of clinical diagnosis.
3,Flexible column support structure, floating bed with electromagnetic brake.
4,Make photography position more accurate ,fully enhance photographic quality .
5,Simple and efficient exposure setting ,save inspection time .
Parameter | Power Output | 15KW |
| Inverter Frequency | 40kHz |
| X-Ray Tube | XD56-5 17/130 |
| Small focus: 0.3 Large focus: 0.6 |
| Thermal capacity: 212kJ (300 KHU) |
| The speed of the rotary anode | 3000rpm |
| Tube Voltage | 40~125kV |
| Tube Current | 200mA |
| mAs | 1~360mAs |
| Bucky grid | Grid density 103L/INCH; Grid ratio:10:1 |
| Focus distance:150cm Stationary18'×18'(import);18"(import)uot;(import) |
| Power supply | 220V 50Hz, Capacity: ≥16kW16kW16kW |
| Operation method | Graphic remote-control LCD touch screen and wireless remote-control exposure (Optional: control box of graphic remote-control LCD touch screen) |