Use: Roentgenoscopy
Digestive track spot film photography
General photography
Filter-ray device photography
MAIN TECHNICAL PARAMETER: 1. Single bed with single tube
2. Rotary anode X-ray tube unit tangential annular tubes
3. Single-phase full-wave rectification high-voltage generator
4. Power voltage(V) photograph kilovolt(kV),infinitely variable control and electric mechanism
5. Be equipped with the manostat for the filament of X-ray tube and space charge complementor
6. Photographic volume, kV, mA and s, subsection, grading and interlock protection
7. Adopt the digital circuit timer. Grading according to R10 priority coefficient, which is exact in time control.
8. High-voltage primary uses the zero controlled circuit of silicon-controlled rectifier of large power
9. Photographic bed can move in length and breadth.
10. The photographic bed, upright and vibrating ray-filter are in a whole without top and bottom track, It moves lightly.
PARAMETER | ITEM | CONTENT | INDEX |
| 200mA 100KV | 200mA 125KV |
| Roentgenoscopy | voltage | 50~95KV Be adjustable continuously |
| current | 0.5~5mA |
| Photography | voltage | 50~100KV Be adjustable continuously | 50~125KV Be adjustable continuously |
| current | small focus 50mA and big focus 50, 100, 150, 200mA grades together |
| spot film | 150mA(fixed) |
| time | 0.04~6.3s,23 grades together according to R10coefficient |
| High-Voltage generator | capacity | 20KVA(instantaneous) |
| Max. Dc output voltage | 100KV | 125KV |
| Max. Dc output current | 200mA |
| X-Ray tube | model | XD51-20.40/100 | XD51-20.40/125 |
| focus | small focuse:1X1mm, big focuse: 2X2mm |
| Examining bed | Length*width*height of bed | 2000*710*700mm |
| rotary angle | +90o ~ -10o |
| specification of spot film(stomach and intestines photography) | lengthwise 500mm |
| transverse ±80mmsmn;80mmsmn;80mm |
| pressure down 300mm |
| specification of spot film | 127X177.8mm(5'*7')t;*7")quot;) |
| 203.2X254mm(8'*10');*10")quot;) |
| 254X304.8mm(10'*12');*12")quot;) |
| 279.4X355.6mm(11'*14');*14")quot;) |
| 355.6*432mm(14'*17');*17")quot;) |
| filter-ray device | grid characteristic N28 |
| Convergence distance 100cm |
| Grid ratio 8:1 |
| distance between bed top and film | 75mm |
| overrunning governor | manual single blade |
| Upright post | adjusting scope (distance between top and bottom track) | 2800mm-3400mm |
| move lengthwise (along top and bottom track) | 3100mm |
| move transverse (along horizontal arm) | 800mm(from bulb focus to the center of upright post) |
| move up and down (along upright post) | 930~1830mm(from bulb focus to the center of upright post) |
| Pillar of X-ray tube unit | Moving in length along photographic bed | 1800mm or 1600mm |
| Distance to ground as moving up and down (along upright post) | 650-1800mm |
| Rotary around the center of cross arm | ±180osmn;180osmn;180o |
| Rotary around the shaft line of X-ray annular tubes | -10o~60o~+120o |
| Supply power | voltage | 380V/220V |
| frequency | 50Hz ± 0.5Hzn; 0.5Hzn; 0.5Hz |
| inner resistance | 380V:0.9 Ω ,220V:0.3 ΩV:0.3 ΩOmega;V:0.3 Ω |
| | | | | |
UNIT CONFIGURATION Control Desk, High-Voltage generator unit, High voltage cable, X-ray tube unit, Examining bed, collimator, Upright post