| Model NO. | HCX-20B |
| Type | X Ray Equipment |
| Group | All People |
| Medical Devices Reg./Record No. | Ssyjxz20132301605 |
| X- Ray Tube | Dual-Focus Rotating Anode:0.3mm/0.6mm |
| CCD Camera | 1.05 Million Output Pixels, 360° Rotationtationation |
| Transport Package | Wooden Case |
| Origin | Jiangsu, China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Hf Generator | 120kv,5kw,40kHz |
| Image Intensifier | Three Fields of Vision 9, 6, 4.5 |
| Trademark | Healicom |
| Specification | CE ISO |
| HS Code | 90221400 |
| Main specification | |
| HF generator | 120KV,5KW,40KHz |
| Fluoroscopy mode | Fluoroscopy mode40~120kv0.5~5mA (KV manual and automatic); Pulse fluoroscopy 40~120kv 0,5-5mA Boost fluoroscopy 40~120kV 5~10mA; Photography 40~120kV 1~250mAs |
| X- ray tube | Dual-focus Rotating anode:0.3mm/0.6mm |
| Image intensifier | Three fields of vision 9, 6, 4.5 |
| CCD camera | 1.05 million output pixels, 360° rotationationation |
| Image system | Recursive Noise Reduction Frame freezing Multi frame image storage Image conversing and rotating Screen display with image comparison With DICOM 3.0, connect to PACS system |
| Mechanical motion specifications | Verticaltravel:0-400mm Horizontaltravel:0~200mm Rotation about horizontal axis:±180°smn;180°deg;smn;180° |
| C-arm dimension | Distance of focal spot to image generator(SID):1000mm Depth in arm≥650mm Mobile stand :1800mm*800mm*1850mm50mm50mm Image system: 750mm*530mm*1680mm |
| Standard configuration | High resolution CCD camera:1set x-ray generator:1set 9' image intensifier:1setr:1set image processor: 1set 23'' LCD high definition display: 1 set Mobile stand :1 set |
