| Model NO. | HX7000A |
| Type | X Ray Equipment |
| Group | All |
| Medical Devices Reg./Record No. | Ssyjxzz20102300187 |
| Radiography Tube Voltage, Ma | 40kv~125kv 120mA |
| Certificate | CE ISO |
| Transport Package | Carton |
| Origin | Jiangsu, China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| High Frequency Inverter Power Supply | Output Power:6kw Inverter Frequency:60kHz |
| Monitor | 19' 1m Medical Use LCD MonitorMonitor |
| Trademark | Healicom |
| Specification | CE, ISO |
| HS Code | 9018909090 |



| Category | Item | Main Contents |
| Electrical Performance | High Frequency Inverter Power Supply | Output Power:6kW Inverter Frequency:60kHz |
| Automatic, Manual Continuous Fluoroscopy | Tube Voltage:40kV~125kV continuous adjustment | |
| Tube Current:0.3mA~4mA continuous adjustment | ||
| Automatic, Manual Intensifying Fluoroscopy | Tube Voltage:40kV~125kV continuous adjustment | |
| Tube Current:0.3mA~8mA continuous adjustment | ||
| Radiography Tube Voltage, mA | 40kV~125kV 120mA | |
| X-ray Tube | X-ray Tube Special For High Frequency | Rotary Anode Focus: 0.3/0.6 |
| Anode Thermal Capacity:212kJ | ||
| Image System | Image Intensifier | TOSHIBA 9' image intensifiersifier |
| CCD Camera | Medical use 1 million pixel digital CCD camera | |
| CCU | Real time collection, horizontal, vertical mirror image, recursive noise reduction can be adjusted continuously, multi-images storage, image patching, last image freeze | |
| Monitor | 19' 1M medical use LCD monitoronitor | |
| Work Station Software | Storage without damage, multi-images display, image W/L real time adjustment, grayscale switch, region of interest balance, GAMMA correction, flip, noise reduction, intensifying, smoothing, sharpening, compression, zoom in, measurement, remark, picture-text typeset print, expert template, Dicom image transmit, Dicom image print, cine loop, image imprinting, work list registration, etc. | |
| Structure Performance | Direction Wheel, Main Wheel | Direction wheel 360°rotation, main wheel ±90°rotation;90°rotationtion;90°rotation |
| C-arm | Motorized forward and backward movement: 200mm Motorized rotation around horizontal axis: ±180°smn;180°deg;smn;180° Rotation around vertical axis: ±15°usmn;15°deg;usmn;15° | |
| Motorized slip on orbit: 120°(+90°~ -30°)g;~ -30°)eg;)g;~ -30°) Motorized asending and desending of pillar: 400mm | ||
| SID:1060 mm open:860 mm arc depth:700 mm |