
| Model NO. | HCX-10B |
| Type | X Ray Equipment |
| Group | All People |
| Medical Devices Reg./Record No. | Ssyjxz20132301605 |
| Hf Generator | 120kv,5kw ,40kHz |
| Image Intensifier | Three Fields of Vision 9, 6, 4.5 French Thales B |
| Transport Package | Wooden Case |
| Origin | Jiangsu, China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Certificate | Ce ISO |
| X- Ray Tube | Dual-Focus Rotating Anode:0.3mm/0.6mm |
| Trademark | healicom |
| Specification | CE ISO |
| HS Code | 90221400 |
| HF generator | 120KV,5kW ,40kHz |
| Fluoroscopy mode | Fluoroscopy mode40~120kv0.5~5mA (KV manual and automatic); Pulse fluoroscopy 40~120kv 0,5-5mA Boost fluoroscopy 40~120kV 5~10mA; Photography 40~120kV 1~250mAs |
| X- ray tube | Dual-focus Rotating anode:0.3mm/0.6mm |
| Image intensifier | Three fields of vision 9, 6, 4.5 French Thales Brand |
| CCD camera | CCD camera, Japanese Watt Brand, 360° rotationationation |
| Image system | Recursive Noise Reduction Frame freezing Multi frame image storage Image conversing and rotating Screen display with image comparison |
| Mechanical motion specifications | Verticaltravel:0-400mm Horizontaltravel:0~200mm Rotation about horizontal axis:±180°smn;180°deg;smn;180° |
| C-arm dimension | Distance of focal spot to image generator(SID):1000mm Depth in arm≥650mm50mm50mm Mobile stand :1800mm*800mm*1850mm Image system: 750mm*530mm*1680mm |
| Standard configuration | High resolution CCD camera: 1set x-ray generator: 1set 9' image intensifier:1setr:1set image processing system: 1set LCD high definition display: 2 sets Mobile stand: 1 set |