This MY-B050 PC UV-Visible Spectrophotometer is UV spectrophotometer instrument with computer
| a | The spectrophotometers perform built-in wavelength calibration program automatically after energization. Core components will be check during the initialization to ensure the wavelength accuracy and excellent performance |
| b | Pre-aligned deuterium lamp and tungsten lamp for easy lamp replacement. The light source changing point can be set in range of 300nm - 400nm |
| c | The innovative optical layout ensures accuracy. Its integrated design assures long-term stability and durability. The precisely aligned detector and quality deuterium and halogen lamps enhance the precision. |
| d | Perform basic mode( Abs / %T), quantitative |
| e | Pre-set wavelength program (4 wavelengths), and one-touch key response |
| f | Single-point curve calibration and multi-point curve calibration (up to 12 points) |
| g | Display of fitting degree of curve fitting and concentration data with up to 50 sets of curve parameters storage |
| h | Display of concentration data with up to 200 sets of data storage |
| i | Dark current calibration / wavelength calibration/System clock management |
| j | Backup battery and integrated circuit design controlled by MCU assure non-volatile memory storage |
| k | USB data communication |
| l | LPT port for printing |
| m | 128*64 LCD screen to display all of the parameters |
| n | Sealed and solvent-resistant tactile keypad |
2. Technical specifications
| Model | UV-2900PC |
| Monochromator | C-T type, 1200 L/mm grating |
| Detector | Silicon detector for ultraviolet visible region |
| Display | 128*64 LCD, Blue color |
| Light source | Deuterium discharge tube(2000h), Tungsten lamp(2000h, 20W/12V) |
| Lamp change point | Can be set, 300 nm - 400 nm |
| Wavelength range | 190-1100 nm, autoscan |
| Wavelength accuracy | ± 1.0 nm; 1.0 nm; 1.0 nm |
| Wavelength calibration | Automatic at start |
| Wavelength display | 0.1 nm |
| Slit width | 2 nm |
| Wavelength repeatability | 0.5 nm |
| Measurement range | -1.0 ~ 200.0%T, -0.5 ~ 3.000Abs, 0 ~ 9999 C, 0 ~ 9999 F |
| Photometric accuracy | ± 0.002 Abs (0 to 0.5Abs), ± 0.004 Abs (0.5 to 1.0 Abs)0.5 to 1.0 Abs)0.5 to 1.0 Abs) |
| Photometric repeatability | ± 0.001 Abs (0 to 0.5Abs), ± 0.002 Abs (0.5 to 1.0 Abs)0.5 to 1.0 Abs)0.5 to 1.0 Abs) |
| Stray light | 0.15 %T (at 220, 360 nm) | |
| Baseline flatness | ± 0.004 Abs.004 Abs.004 Abs |
| Stability | ≤ 0.002 Abs / h (at 500 nm, after 2 hours energization)ion)ion) |
| Data output | Digital, USB port, LPT parallel |
| Spectrum software | Spectrum software, Windows® - basedbasedbased |
| Power | 220V 10% 50Hz 70VA / 110V 10% 60Hz 70VA |
| Standard sample holder | 4-position sample holder |
| Actual dimensions | 456 W X 375 D X 220 H mm, (18.0 W x 14.8 D x 8.7 H in) |
| Net weight | 14.5 Kg (32.0 lbs) |
| Shipping dimensions | 19.5 Kg (43.0 lbs) |
FAQ
Q: How to buy your products ?
A: We have some products in stock , you can take away the products after you
arrange the payment ; If we don't have the products in stock you want, we will
start production once getting the payment.
Q: What's the warranty for the products ?
A: The free warranty is one year from the date of commissioning qualified.
Q: Can we visit your factory ?
A: Of course, welcome to visit our factory if you come to China.
Q: How long is the validity of quotation ?
A: Generally, our price is valid within one month from the date of quotation. The
price will be adjusted appropriately as the price fluctuation of raw material in
the market.
Q: What's the production date after we confirm the order ?
A: This depends on the quantity. Normally, for the mass production, we need about
one week to finish the production.
Packaging & Shiooingiooingooing
Packaging:Standard export corrugated paper board cartons or wooden box
Pallet: Plastic/ Wooden pallet
Shipping:By sea/ By air/ By courier (DHL, FEDEX, UPS, TNT)