bargain
add to cart| Model NO. | Infula 100V |
| Certification | ISO13485 |
| Volume to Be Infused (Vtbi) | 0-9999 Ml |
| Flow Rate Range | 0.1 - 600 Ml/H |
| Transport Package | Carton |
| Origin | China |
| Theory | Electrotherapeutics |
| Operating Mode | Rate Mode, Drip Mode |
| Volume Infused (∑)sum;)sum;) | 0-36000 Ml |
| Trademark | Shinova |
| Specification | ISO, CE |
| HS Code | 9018390000 |
| Model | Infula 100V Veterinary Infusion Pump |
| Flow rate range | 0.1~600 ml/h |
| Infusion mode | rate mode, drip mode ( ml/h and drops/min can be switched) |
| Volume to be infused (VTBI) | 0 ~ 9999 ml |
| Volume Infused (∑)sum;)sum;) | 0 ~36000 ml |
| Infusion accuracy | ±5%lusmn;5%lusmn;5% |
| Applicable infusion set | Support a wide variety brands of infusion set including major manufacturers & selected local brandsrandsrands |
| KVO rate | 1 ~ 5 ml/h |
| Bolus rate | 300~600 ml/h |
| Purge | 600 ml/h |
| Air bubble detection | Ultrasound sensor detection with four levels of air in line alarm adjustable |
| Occlusion pressure | 3 adjustable occlusion pressure settings: low, middle and high |
| Alarms | Visual and audible alarms: Door Open, Air-In-Line, Occlusion, Infusion completion, infusion near over, Start reminder function, Low Battery, Battery depleted, malfunction etc. |
| Computer Interface | RS232 (optional) |
| History records | 2000 history records |
| Power supply | AC:100~240V,50/60Hz DC:12V ±1Vlusmn;1Vlusmn;1V |
| Battery | Rechargeable lithium polymer battery,7.4V,2100mAh Can operate for more than 3 hours after fully charged at 25ml/h. |
| Battery recharge time | 10hs recharging when machine is turned on, 3hs recharging when machine is off. |
| Power consumption | 25VA |
| Classification | Class I, type CF |
| Water Proof Level | IP×3×3mes;3×3 |
| Mode of operation | continuous |
| Dimensions | 145×100×120 mm(length×width×height)times;width×height)eight)times;width×height) |
| weight | ≤1.4kg.4kg.4kg |
| Operating conditions | Temperature:5ºC~40ºC,relative humidity:10~95%, air pressure:86~106kPae:86~106kPae:86~106kPa |
| Transport conditions | Temperature-20ºC~+60ºC,relative humidity:10~95%,air pressure:50~106kPae:50~106kPae:50~106kPa |
| Storage conditions | Temperature-20ºC~+45ºC,relative humidity:10~95%,air pressure:50~106kPae:50~106kPae:50~106kPa |





