bargain
add to cart| Model NO. | FG2010 |
| Theory | Laser |
| Portable | Portable |
| Pulse Type | Single Pulse |
| Applications | Skin Rejuvenation,Tattoo Removal, |
| Trademark | ADSS |
| Origin | Beijing China |
| Type | Wrinkle Remover Equipment |
| Application | Salon, Home, Beauty Center |
| Laser Mode | Continuous Laser |
| OEM&ODMp;ODMp;ODM | Professional Design and Production |
| Warranty | 1 Years, Technology Supports Forever |
| Specification | CE |
| HS Code | 90189090 |



| Laser type | Electro-optic Q-switch Nd Yag Laser |
| Wavelength | double wavelength 1064nm, 532nm |
| Controller | 8.4' TFT true color touch LCDch LCD |
| Single-pulse Energy | 1000mJ (1064nm); 500mJ (532nm) |
| Power | 2000W |
| Width of pulses | 6-12ns |
| Frequency | 1-10 |
| Diameter of spot | 1-7mm adjustable |
| Beam of light transmission | 7 articular-arm of light guide transmitting, transmission power is more than 75% |
| Indicator of aiming light | red semiconductor aiming light, wavelength 650-670nm |
| Cooling manner | closed-off water circulation + air |
| Dimension of machine | 83*32*83 cm |
| Dimension of package | 100*54*100 cm |
| N.W. | 60kg |
| G.W. | 102.5kg |
| Packing | wooden case |
| Voltage | 220V / 110V |
| Manufacturer | Yes, since 2005 |
| OEM&ODMp;ODMp;ODM | Yes, we have a professional research & development group of 20 peopleeopleeople |
| Clinic training | offer |
| After-sales service | offer |
| Type | Stationary |
| Certificate | CE |
| Brand name | ADSS |
| Place of Origin | Beijing China (Mainland) |
| Packaging Detail | Wooden case |
| Delivery Detail | 3-7 DAYS |
| Transportation | By express (DHL, EMS, UPS, TNT, Fedex); By air express to air port; By sea |
| Payment method | T/T, WESTERN UNION, MONEY GRAM, ESCROW, PAYPAL |