Portable Q Switched ND YAG Laser for Tattoo Removal (RY280)
Model #: RY 280
Treatment principle:
The Q-switched ND YAG laser takes specific wavelengths light in high energy, which are absorbed by the pigment and shatters the pigment into particles, breaking them into very small fragments , some parts will
consequently bounce out of the skin and the other parts will spilt even further into minute particles; which eventually will be engulfed by the phagocytes and ultimately gets eliminated by the lymphatic system.
Application:
Pigment deposit dispelling
Tattoo removal: perfect performance on all kinds tattoo removal
Eliminates the age pigment, spot, birthmark
Pigment changes
Skin rejuvenation
Specifications:
| Laser type | ND YAG Q-switch laser |
| Wavelength | double wavelength 1064nm, 532nm |
| Controller | Key press LCD display |
| Pulse Energy | 1300mJ |
| Power | 800W |
| Width of pulses | 6ns |
| Frequency | 1-6 |
| Diameter of spot | 1-7mm adjustable |
| Indicator of aiming light | imported ruby indicator |
| Cooling manner | Closed-off water circulation + air |
| Dimension of machine | 24*24.5*42 cm |
| Dimension of package | 45*45*60 cm |
| N.W. | 10kg |
| G.W. | 17kg |
| Packing | aluminum alloy case |
| Voltage | 220V / 110V |
Quick details:
| Manufacturer | Yes, since 2005 |
| OEM&ODMp;ODMp;ODM | Yes, we have a professional research & development group of 20 peopleeopleeople |
| Clinic training | offer |
| After-sales service | offer |
| Type | portable |
| Certificate | ISO |
| Brand name | ADSS |
| Place of Origin | Beijing China (Mainland) |
| Packaging Detail | aluminum alloy case |
| Delivery Detail | 3-7 DAYS |
| Transportation | By express (DHL, EMS, UPS, TNT, Fedex); By air express to air port; By sea |
| Payment method | T/T, WESTERN UNION, MONEY GRAM, ESCROW, PAYPAL……hellip;… |
Beijing ADSS Development Co., Ltd. can keep you always ahead in the aesthetics & medical laser machines field. ADSS has its own research & development, clinic, sales and after-sales departments; can offer the professional technology supports and clinic data at the first time. We are one of the most leading & reliable manufacturers in China, have a professional team integrating with optics, machinery, electricity and medicine that keep us ahead on in this field.n this field.n this field.
ADSS Main products:
HIFU
Fractional RF & Thermal RFal RFal RF
808nm diode laser hair removal
Vacuum shape
Vaginal tightening laser
20M RF Thermal skin tightening
Slimming machines
* Cryo
* 635nm diode laser
* Cavitation
* 6S
Erbium glass laser 1540nm
Fractional Co2 laser
* Glass fractional laser
* Radio frequency (RF) fractional laser
ND-YAG laser
* Q-switch single pulse 800mJ
*Single pulse 600mJ
*Single pulse 400mJ
*Single pulse 200mJ
Oxygen jet facial therapy
E light
*SHR VE 2020
*4S
*3S
*Normal E-light
IPL
Vascular removal
RF
PDT aesthetic skin care