Model No.-MSLER03 Elisa Reader
Feature
Windows operation interface, figure button, mouse operation
96-well plate, multiple tests in the single plate.
Arrangement of Test item in micro-plate can be store and re-use
Parameter can be modified and stored
Plate shaking, speed and time adjustable
Open system, test item and parameters can be added or modified.
Large storage for 1000 test item and 1,000,000 results
10.4 inch color LCD
Printing comprehensive report,include hosiptal and patient information and test results
Built-in portable computer, easy to use.
Specifications
| Microplate types | 96-well plate(U,V,or plat-bottom) |
| Wavelength | 405nm,450nm,492nm,630nm,4 free positions for additional filters |
| Wavelength accuracy | ﹤ 2nm |
| Reading range | 0.000-4.000 ABS |
| Measurement range | 0.000-3.000ABS |
| Light source | Tungsten Halogen,12V/20W,﹥2000 hours |
| Measuring system | 8-channel optical system |
| Test mode | End-point, kinetic, Multi-wave analysis |
| Resolution | ﹤1% or ±0.001ABS |
| Stability | ﹤±0.005ABS/10min |
| Well Coincidence | ≤0.015A |
| Linearity | R ﹥ 0.999 |
| Repeatability | ﹤ 0.3% |
| Reading speed | 5s single wavelength , 10s double wavelength |
| QC | Westguard Multi-rule,automated QC alert |
| Self-Checking function | Self-checking and calibration function |
| CPU | High-speed CPU |
| Printer | External jet printer, multi-form patient report |
| Interface | RS232 interface,USB, and PC connection |
| Power supply | 220VAC 15% or 110VAC 15%50-60Hz 100W |
| Work environment | Temp 5ºC-40ºC;Humi ≤85% |
| Machine Dimension | 43CM*34CM*16CM |
| Weight | 9 KG |