
Features of the microplate reader:
1. Windows operation interface, figure button, mouse operation
2. 96-well plate, multiple tests in the single plate.
3. Arrangement of Test item in micro-plate can be store and re-use
4. Parameter can be modified and stored
5. Plate shaking, speed and time adjustable
6. Open system, test item and parameters can be added or modified.
7. Large storage for 1000 test item and 1,000,000 results
8. 10.4 inch color LCD
9. Printing comprehensive report,include hosiptal and patient information and test results
10. Built-in portable computer, easy to use.
Specifications of the microplate reader:
| Microplate types | 96-well plate(U,V,or plat-bottom) |
| Wavelength | 405nm,450nm,492nm,630nm,4 free positions for additional filters wavelength accuracy ﹤ 2nm |
| Reading range | 0.000-4.000 Abs |
| Measurement range | 0.000-3.000Abs |
| Light source | Tungsten Halogen,12V/20W,﹥2000 hours |
| Measuring system | 8-channel optical system |
| Test mode | End-point, kinetic, Multi-wave analysis |
| Resolution | ﹤1% or ±0.001Abs |
| Stability | ﹤±0.005Abs/10min |
| Well Coincidence | ≤0.015A |
| Linearity | r ﹥ 0.999 |
| Repeatability | ﹤ 0.3% |
| Reading speed | 5s single wavelength , 10s double wavelength |
| QC | Westguard Multi-rule,automated QC alert |
| Self-Checking function | Self-checking and calibration function |
| CPU | High-speed CPU |
| Printer | External jet printer, multi-form patient report |
| Interface | RS232 interface,USB, and PC connection |
| Power supply | 220VAC 15% or 110VAC 15%50-60Hz 100w |
| Work environment | Temp 5ºC-40ºC;Humi ≤85% |
| Machine Dimension | 43CM*34CM*16CM |
| Weight | 9 KG |




FAQ:
1. How to order the microplate reader?
When you are ready to order, please contact us to confirm current prices, payment arrangement, availability, and delivery time of your medical equipment or accessories. Whenever possible, we request a hard copy purchase order to ensure that your order is processed properly.
2. What's your payment terms?
We can accept T/T, Western Union, Money Gram, Paypal, Alibaba Trade Assurance, L/C, cash etc
3. What's your product lead time?
Normally all our medical equipment are in stock, so we can deliver goods within 3 workdays after receipt payment.
4. Does your microplate reader has any certificate?
Almost all our medical equipment is CE, ISO approved, and some of them has FDA certificate.
5. How to maintenance the product if it has problem?
We have professional engineers, they will solve your problem by communicating with skype or phone. If the machine is totally broken and can not work, send it back to us and we will send a new one to you.
Medsinglong Global Group Co., Ltd
Your trust is our effort! Don't be hesitate, the best product and serve is right here waiting for you!
Contact: Christy Fung
Mob: +86 13631445394