Healthcare Meridian Therapy Body Massager with Paster
1,Main Features 1). Beat and Strike Massage:Simulated human hand massage aims to relieve muscle strain and promote healthy circulation.
2). Acupuncture Massage:Low-frequency current massage on acupuncture points clears blocked meridians and regulates the immune system.
3). Scraping Massage:Placing on acupuncture points or strained areas cause the body to excrete intracellular toxins and improves metabolism
4). Kneading and Manipulation Massage:Massaging stimulates cell growth, improves local tissue temperature, dilation of capillaries, improves blood and lymph circulation and regulates bodily functions.
5). Squeezing Massage:Squeezing acupuncture points activates local cells, promotes circulation and relieves muscle stress.
6).Streamline Dynamic Design:Derived from Ferrari's streamline design, the casing paint process exemplifies the highest quality.
7). Exclusive Color Screen Design Patent:The new generation Rocago RelaxMedic Digital Meridian Massager utilizes a color screen in both Chinese and English that is clearer and easier to use. 2,Specification & packageckageckage | Model | RM-811 |
| Frequency | 1-330Hz |
| Voltage | DC4.5V |
| Color options | yellow, blue, white |
| Rated power | 17MA(power load 1K) |
| Net Weight | 0.15kg |
| Gross Weight | 0.5Kg |
| Patent number | ZL 201230160945.1 |
| Power supply | USB/3 pcs AAA battery (4.5V-5V) |
| carton box size | 49x30x40mm |
| color box size | 240*195*50 mm |
| quantity in one carton | 20 color boxes |
| quantity in 20ft container | 9524pcs |
Plaster wire/USB wire/plaster User manual Package 4,Product details (1). Colorful LCD display screen, easy operation at night (2).external case with piano painting technology (3).Silicone silent button, feel good to touch (4).Roadster streamline appearance design (5).Updated intelligent chip,8 massage models (6).Fashionable pac ka ge 8 massage models Kneading massage Beating massage Squeezing massage Penning massage Pushing massage Acupuncture model Scraping massage Cycle massage 01. LED HD colorful screen, easier operation 02.one click start, simple operation 03.exquisite silicone plaster 04.1.5m lengthen wire, use more easily 05. 2power supply models No worry the usage even at home or go outside USB power supply, 3pcs AAA battery paster
5,Applicable people 1, Office workers 2, Labors who stay fixed posture in work 3,Elder people 6,Company information: Reliance Carnival International Group (HK) Limited registered in HongKong,headquarters in Shenzhen,China and with more than 100 operating branch office in mainland China,HK,Taiwan and Malaysia, Now more than 2000 workers here. We specialize in Body massager,massagerchair,backmassager,footmassager,massagerpillow,massagerhammer,eyemassager,massager cushion massager belt and mini massager and so on. We don't just satisfy with our current achievement of being one of Top 10 best famous enterprise in China and Malaysia. With our own brand famous rocago and our own strong R&D team, we are extending our market to all of the world.orld.orld. Regarding quality, We have professional QA, IPQC, QC department to control and make sure each unit is good quality. Your support is our driving force for going forward.