| Model NO. | JHY-FD |
| Material | Stainless Steel |
| Ethylene Oxide Sterilization | Ethylene Oxide Sterilization |
| Group | Adult |
| Diameter | 2.3mm |
| Endoscope Channel | 2.8mm, 3.2mm |
| Characteristics | Coated, with/ Without Spike |
| Specification | ISO, CE, CMDCAS |
| HS Code | 9018909010 |
| Type | Disposable Medical Supplies |
| Certification | CE, ISO13485, Cmdcas |
| Quality Guarantee Period | Two Years |
| Logo Printing | Customized |
| Working Length | 1600mm, 1800mm, 2300mm, |
| Jaw Type | Oval Cups |
| Trademark | OEM, Jiuhong, Global |
| Origin | Changzhou, Jiangsu |




| Model | O.D.(mm) | Worthing Length(mm) | Endoscope Channel(mm) | Characteristics |
| JHY-FD-23-160-O | 2.3 | 1600 | ≥2.8mm.8mm.8mm | Without spike |
| JHY-FD-23-180-O | 2.3 | 1800 | ≥2.8mm.8mm.8mm | Without spike |
| JHY-FD-23-230-O | 2.3 | 2300 | ≥2.8mm.8mm.8mm | Without spike |
| JHY-FD-23-260-O | 2.3 | 2600 | ≥2.8mm.8mm.8mm | Without spike |
| JHY-FD-23-160-W | 2.3 | 1600 | ≥2.8mm.8mm.8mm | With spike |
| JHY-FD-23-180-W | 2.3 | 1800 | ≥2.8mm.8mm.8mm | With spike |
| JHY-FD-23-230-W | 2.3 | 2300 | ≥2.8mm.8mm.8mm | With spike |
| JHY-FD-23-260-W | 2.3 | 2600 | ≥2.8mm.8mm.8mm | With spike |
| Component | Material | Standard |
| Jaw | X10CrNi18-8,X5CrNiCuNb16-4 | EN10088-1-2005 |
| Spring sheath | X5CrNi18-10 | EN10088-1-2005 |
| Handle | ABS | ISO 2580-1-2002 |
| Jaws holder | X5CrNiMo17-12-2,X5CrNi18-10 | EN10088-1-2005 |
| Spike | X5CrNi18-10,X5CrNiCuNb16-4 | EN10088-1-2005 |
| Protective sleeve | Polyolefin, PTFE | ISO 13000-2005 |
| Pulling wire | X5CrNi18-10 | EN10088-1-2005 |