| Model NO. | YSD8300 |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Type. | Ophthalmic Ultrasound Scanner |
| Size | 256X150X326mm |
| Certificate | Ce ISO |
| Warranty | 2 Years |
| Isplay Mode | B, B/B, 4b, B/a, a |
| Specification | 256*150*326mm |
| HS Code | 9018129100 |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Classifications. | Imaging Diagnostic Equipment |
| N.W | 4.5kg |
| Color | White |
| Exporting Market | The Whole World |
| Gray | 256 |
| Trademark | YSD |
| Origin | Chengdu China |

| YSD8300 Main technical | |
| Display | 10.4 inch high resolution LCD screen, |
| Menu operation Language: | Chinese/English. |
| Probe sockets: | Double probe sockets |
| A mode probe: | 10MHz, imported probe with fixation light. |
| B mode probe: | 10MHz, imported transducer. |
| Gains range: | 0--120dB. |
| Display mode: | B, B/B, 4B, B/A, A |
| Dynamic range: | 30-100dB, visual and adjustable. |
| Gray: | 256 |
| Intelligent TGC adjustment: | 8 segments. |
| Build-in D disk: | 4GB, save mass data, images, reports, etc. |
| Report function: | print screen, IOL report, case report with picture, etc. |



