| Model NO. | YSD8000-AP |
| Type | Ultrasound Scanner |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Classifications. | Imaging Diagnostic Equipment |
| N.W | 1.7kg |
| Color | White |
| Exporting Market | The Whole World |
| Power Requirement | AC 100-240V 50-60Hz |
| Trademark | YSD |
| Origin | Chengdu China |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Group | Human |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Type. | Ophthalmic Ultrasound Scanner |
| Size | 200*168*165 mm |
| Certificate | Ce ISO |
| Warranty | 2 Years |
| Rated Input | DC 12V 3.0A |
| Specification | 200× 168× 165168× 165; 165168× 165 |
| HS Code | 9018129100 |



| Standard Configuration | |
| YSD8000-A Biometer only | Main unit; 10.0MHz A probe; Gage block for A-scan / Biometer; Footswitch; Adapter; Touch screen pen |
| YSD8000-P Pachymeter only | Main unit; 20.0MHz angled probe; Gage block for Pachymeter; Footswitch; Adapter; Touch screen pen |
| YD8000-AP Biometer / Pachymeter | Main unit; 10.0MHz A probe; 20.0MHz angled probe; Two kinds Gage block; Footswitch; Adapter; Touch screen pen |
| Power Specification | |
| Power Requirement | AC 100-240V 50-60Hz |
| Rated Input | DC 12V 3.0A |
| Dimension & Weighteighteight | |
| Dimension | 200×168×165 (mm, L×W×H)5 (mm, L×W×H)s;W×H)5 (mm, L×W×H) |
| Weight of main unit | Approx. 1.7 kg (Exclude the accessories) |


