| Model NO. | HFC01 |
| Type | Digital Non-Mydriatic Hand Held Fundus Camera, Medical Micro-Devices |
| Group | Middle-aged and Old |
| Medical Devices Reg./Record No. | 20142230425 |
| Screen | 3.5′′ LCD Color ScreenD Color Screen Color Screen |
| Minimum Pupil | 2mm |
| Refractive Compensation | -20d ~+20d |
| Light Source | White /IR |
| Trademark | YSD |
| Origin | China Chengdu |
| Classification | Imaging Diagnostic Equipment |
| Certification | CE, SGS, FDA, EEC, MSDS, ISO13485 |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Name | Hand Held Fundus Camera |
| Character | Non Mydriatic |
| Field of View | 45 Degree |
| Certificate | Ce FDA |
| N.W | 450g |
| Specification | 300mm*185mm*100mm |
| HS Code | 90185000 |


Images real-time display, one button magnifying
Non-mydriatic and high definition imaging.
Micro SD memory card up to 80,000 images
USB and WiFi connection
Low weight 450g , movable and portable
Rechargeable battery provides up to more than 4 hours of continuous operation.
Optional imaging modules for examination: posterior ophthalmoscope ,anterior segment ophthalmoscope, otoscope, rhinoscope, laryngoscope and dermatoscope

| Field of View | 45 degree |
| Minimum pupil | 2mm |
| Refractive Compensation | -20D ~+20D |
| Light Source | White /IR |
| Imaging Resolution | 1920x1080 |
| Focus mode | Manual |
| Screen | 3.5" |
| Storage | SD Card |
| Interface | Mini USB |
| Size | 160 (W)x90(D)X190(H) mm |
| Weight | 450g |

