| Model NO. | STY-SU01 |
| Application | Orthopedic, Abdominal, Ent, Neurosurgery, Microsurgery, Anorectal, Urology |
| Feature | Disposable |
| Group | All People |
| Medical Device Regulatory Type | Type 1 |
| Size | 1#,2#,75cm, 1/0,2/0,3/0, 4/0-6/0,75cm |
| Specification | CE ISO FDA |
| HS Code | 9018322000 |
| Type | Surgical Needle & Hook; Hook Hook |
| Material | Catgut, Silk, Nylon, PGA |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Medical Devices Ad. Approval No. | 6018982323 |
| Medical Devices Reg./Record No. | 6078340032 |
| Trademark | Sainty |
| Origin | Jiangsu, China |



Surgical suture: ISO,CE
Material: poly glycolic, chromic and plain catgut, braided silk, monofilament nylon, monofilament polypropylene, and monofilament stainless steel wire
Sterile: Gamma or EO
Inner packing: 1set/sealed polyester and aluminum foil sachet
Needle end type: rolled/drilled/regular-eye end
| Thread length | 45cm, 60cm, 75cm, 100cm, 125cm, 150cm etc |
| Thread diameter | 8/0, 7/0, 6/0, 5/0, 4/0, 3/0, 2/0, 1/0, 1, 2, 3 etc |
| Needle length | 6mm, 8mm, 12mm, 18mm, 22mm, 30mm, 35mm, 40mm, 50mm etc |
| Needle curvature | 1/2 circle ,1/2 circle(double) ,3/8 circle , 3/8 circle(double) ,1/4 circle 1/4 circle (double) 5/8 circle, loop round |
| Cross section | Round bodied, Round bodied(heavy) curved cutting, curved cutting (heavy) reverse cutting, reverse cutting(heavy) taper cut, micro-point spatula curved etc |
| Needle point type | taper point, blunt taper point, cutting edge, reverse cutting edge, taper cut, micro-point spatula curved |