
| Model NO. | NT-C |
| Theory | Laser |
| Portable | Non Portable |
| Screen | 8.4' Color Touch LCD Screen Screen |
| Spot Size | 15mm*27mm |
| Training | User Manual , Training CD |
| OEM/ODM | OEM Service for Distributors |
| Q-Switch | No |
| Trademark | OEM/ODM |
| Origin | China |
| Type | Hair Removal Instrument |
| Application | Salon, Home |
| Medical Device Regulatory Type | Type 2 |
| Laser | Germany Semi Conductor Laser |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Noble Laser |
| Place of Origin | Beijing, China (Mainland) |
| Laser Type | Semiconductor Laser |
| Specification | CE. ISO13485 |
| HS Code | 85437099 |
| Laser Type | Semiconductor laser |
| Laser Wavelength | 808nm |
| Pulse width | 10~400ms |
| Pulse output frequency | 1~10Hz |
| Display | 8.4/10.4 inch color touch screen |
| Power | 600W & 1000W1000W1000W |
| laser diode | 13PCS & 20PCS laser barsr bars bars |
| Cooling | Semiconductor cooling + water cooling + air cooling +Sapphire cooling system |
| Output Power | 2000w & 3500W3500W3500W |
| Spot size | 9x9mm,12x12mm,15x15mm,15x27mm, 30x55mm, 15x27mm vacuum assist |
| Temperature of probe | -10-0°Cdeg;Cdeg;C |
| FAQ Q: Are there other language (such as German, Turkish) specification? A:Our specification in English as a standard, because if translated into another language may be the meaning of some words are not accurate. Q: What's kind of refrigeration system? A: We adopted double cooling system: semiconductor refrigeration, water cycle (heat, water pump, water tank, fan) Q: what's the different between Vertical and portable machines? A: In addition to the screen size and shape is different, the internal configuration is the same. (large machine with castor, facilitate mobile, small machine were lighter). Q:should I use cold gel during the Treatment? A:Do not need,laser unlike light, cold gel making the skin and source fully integrated, but it will weaken the laser energy output. Q:Should I use some hemp cream or anodyne before the treatment? A:Generally speaking, do not need. But for sensitive skin, using anesthesia will feeling more comfortable. Q:If the handle is useful ,should I by a new handle or change the accessories? A:We suggest you by a new handle,if you want change the accessories,the old handle should be send to the original factory,because it should be repair by our Professional engineer and also require a clean environment. |
| Effective - we own our own professional R&D team and supporting facilities , can track distributors' idea and make it real in a very short time, including the hardware, software and products appearance etc. etc. etc. 4 working days leading time guarantee customers got the machine soon Rigorous- Noble Laser have more than 25 years of experience in the medical and beauty devices All of our engineers have more than 21 years experience ,we can offer Strong technical support and track your requirements very well. All of our machines got medical CE approved, all the production process is strictly according to ISO13485. Trust- We are a company with Medical equipment production license. Products exported all over the world. As a 7 years' golden supplier of Alibaba, we are growing stronger and stronger. |
| Service & Warrantyrantyranty 1. Supply 3 years warranty and lifetime maintenance. 2. ODM&OEM:;OEM:;OEM: Design the machine shell, software, logo according to your request. Print your logo on the machine shell, add your logo on the software. Multi operation language for your option. Multi machine color for your option. 3. Delivery within 3~5 working days. 4. Offer detailed user's manual, treatment manual and training DVD, we also supply professional online guidance hands-on instruction (face to face), these will help you to be a professional person on the machine. 5. Comprehensive training in our factory and clinic for you when visit our company. Documents for your publicity: high resolution machine pictures, training certificate, before & after treatment photos.otos.otos. |