| Display model | digital |
| Developing film kind | x-ray ,CT, MPI and other medical films |
| Developing film size | 5'x7'~14'x17' |
| Max. developing wide | 14'(356mm) |
| Developing time adjust | 20~90s |
| Developing speed | 90s~165s |
| Dry temperature adjust | 40~80ºCordm;Cordm;C |
| Chemical liquid temperature adjust | 20~42ºCordm;Cordm;C |
| Max. developing capacity | 80pcs (14'x17') 120pcs (10'x12') |
| Channel volume | developer 6L, fixer. 6L, water 6L |
| Warm-up time | 6 minutes |
| Drying | hot air circulation method |
| Standby model | automatic test |
| Film detection | automatic |
| Replenish model | automatic |
| Replenish tank | 2pcs 20L plastic tank |
| Drain capacity | 5L/min |
| Enter film model | photoelectric inductive |
| Developing sequence | developer-fixer-water-dry |
| Powder source | AC220V ,50HZ/16A, single-phase |
| Stand condition | 24 hours circulate stand |
| Input water flow | 2L/min |
| Volume | 880x560x1100mm |
| Net weight | 60kgs |