Product Characteristic: Produce technology: The out casing is made of plastics mould. It's very strong, durable and anti-corrode.
Equipment Figure: New designed small body and beautiful outlook. Taking films very expediently due films turn above.
Install & Adjustment: Occupy small ground, install very freely, fit any dark room and put it on the table directly.ctly.ctly.
Film-Sending Frame: Safe Film-Sending systems come from one whole design, no films jamming or scratch.
High-Effect Drying: New wind route technical can blow all little water spot on the films. At the high net surrounding, can get distinct clear cut films.
Film-sending Board with Cover: Light and close film-sending cover board, operator may open lamp and leave after enter films. This design make work easily and improve work effect.
Critical Parts: The rollers' material can resist high-temperate and crystallization. No change shape and swell for using long time.
Circuit Control: Microprocessor controls heating, automatic check and touch films, replenishing chemicals.
Energy-Saving: Keep sleep situation when no films need process after a while. Stop heating and rolling, then cut enter water. This can save energy for max limit.
Automatic film developer Specifications: | Developed film size | 5' x 7'~14' x 17';~14" x 17" x 17" |
| Max. developing width | 430mm (17')quot;) |
| Channel volume | developer 4.3L, fixer 3.6L, water 3.6L |
| Developing speed | 180S or 100-180S at option |
| Developing temp. | 28°C--35°C at optionat optionat option |
| Developing capacity | 100pcs/h |
| Power source | AC220V, 50/60Hz |
| Power | 1.5kw |
| Net weight | 40kg |
| Gross weight | 100kg |
| Packing | 1050 x 830 x 710 (L x W x H) |