bargain
add to cart| Model NO. | 8000H |
| Trademark | Mindray |
| HS Code | 9018193000 |
| Full Touch Screen Operation | 12.1 Inch |
| Origin | Shenzhen, China |



| Application | |
| Neonatal, pediatric and adult patients | |
| Physical Dimensions & Weighteighteight | |
| Base Unit: | 555×335×235mm5×235mm;235mm5×235mm |
| Weight: | 4.5kgs |
| Peformance Specifications | |
| Display: | 12.1 inch color TFT |
| Resolution: | 800×600mes;600mes;600 |
| Trace: | 4, 6, 8 waveforms |
| Waveforms | ECG(I, II, III, aVR, aVL, aVF,V1-V6), PLETH, RESP, IBP1, IBP2, ETCO2 |
| Indicator: | Alarm indicator Power indicator QRS beep and alarm sound |
| Trend time: | 72 hours |
| Recorder: | Built-in, thermal array, 2 channels Record width: 48mm Recorder paper: 50mm Record speed: 25mm/s, 50mm/s |
| OxyCRG | Combines HR,SPO2 and Respiration trends into a single graph |
| ECG | |
| Input: | 5-lead ECG cable and standard AAMI line for connection |
| Lead Choice: | IIIIIIaVRaVFaVLV |
| Gain Choice: | ×0.125, ×0.25, ×0.5×1.0×2.0 ×0.5×1.0×2.0imes;1.0×2.0 ×0.5×1.0×2.0 |
| Filter: | Diagnostic mode: 0. 05100 Hz Monitoring mode: 0. 575 Hz Surgical mode: 120 Hz |
| ECG Waveforms: | 7 channels |
| Penetration Voltage: | 4000VAC 50/60Hz |
| Sweep Speed: | 12.5, 25 and 50 mm/s |
| HR Display Range: | 30300bpm |
| Accuracy: | ±1bpm or ±1%, whichever is greaterever is greaterever is greater |
| AlarmLimit Range | Upper limit:80 400bpm Lower limit: 20150bpm |
| S-T Segment Detection: | 7 Channels Measurement range:-2.0mV+2.0mV |
| Arrhythmia Analysis: | 13 types |
| RESPIRATION | |
| Measure Method: | RA-LLimpedance |
| Range: | 0_120 rpm |
| Accuracy | ± 3 rpmn; 3 rpmn; 3 rpm |
| Alarm Upper-lower Limit | Upper limit: 6120 rpm Lower limit: 3120 rpm |
| Sweep Speed: | 12.5 and 25mm/s |
| NIBP | |
| Measuring Technology: | Automatic oscillating measurement |
| Cuff Inflating: | <30s,300 mmHg standard adult cuffcuff |
| Measuring Period: | AVE<40s;40s |
| Mode | Manual, Auto, STAT |
| Measuring Interval in AUTO Mode | 2 min4 hrs |
| PulseRate Range: | 30 bpm_250 bpm |
| Measuring Range: | Adult/Pediatric Mode SYS 40 250 (mmHg) DIA 15 200 (mmHg) Neonatal Mode SYS 40 135 (mmHg) DIA 15 100 (mmHg) |
| Resolution: | 1mmHg |
| Pressure Accuracy: | Maximum Mean error: ±5mmHgmn;5mmHgmn;5mmHg Maximum Standard deviation: 8mmHg |
| Overpressure Protection: | Adult Mode 280(mmHg) Neonatal Mode 150 (mmHg) |
| Alarm Limit: | SYS 50 240 mmHg DIA 15 180 mmHg |
| TEMPERATURE | |
| Range: | 0-50ºCordm;Cordm;C |
| Display Resolution: | 0.1ºCordm;Cordm;C |
| Accuracy: | Without sensor |
| Alarm Upper-lower Limit: | Upper limit 0-50ºCordm;Cordm;C Lower limit 0-50ºCordm;Cordm;C |
| Channel: | 2 channels, Provide T1, T2, ΔTDelta;TDelta;T |
| Alarm Limit: | 0-50ºCordm;Cordm;C |
| SPO2 | |
| ASpO2: | Anti-motion SpO2 |
| SpO2% Range: | 0-100% |
| SpO2 Accuracy: | ± 2%70-100%,non-motionn-motionn-motion ± 3%70-100%, motion, motion, motion |
| PulseRate Range: | 30-250 bpm |
| Pulse Rate Accuracy: | ±2 bpm(non-motion)-motion)-motion) ±3 bpm (motion)(motion)(motion) |
| Alarm Upper-lower Limit: | Upper limit 70-100% Lower limit 70-100% |
| SpO2 Probe: | Red light LED wavelength 660nm±5nmusmn;5nmusmn;5nm Infrared light LED wavelength 905nm±10nmsmn;10nmsmn;10nm |
| IBP(OPTION) | |
| MeasurementRange: | -10-300mmHg |
| Channel: | 2 channels |
| Pressure transducer: | Sensitivity, 5µV/V/mmHg/V/mmHg/V/mmHg |
| Impedance range: | 300-3000ΩΩOmega;Ω |
| Transducer sites: | ART, PA,CVP, RAP, LAP, ICP |
| Resolution: | 1mmHg |
| Accuracy: | ±1mmHg or ±2%, whichever is greaterever is greaterever is greater |
| Alarm range: | -10-300mmHg |
| EtCO 2 (OPTION) | |
| Mode of Sampling: | Sidestream or Mainstram |
| Principle of Operation: | Non-dispersive infrared (NDIR) single beam optics, dual wavelength, no moving parts. |
| CO2 measurement Range: | 0 to 150 mmHg (0 to 19.7%, 0 to 20 kPa) |
| CO2 Calculation Method: | BTPS (Body Temperature Pressure Saturated) |
| CO2 Resolution: | 0.1mmHg(0-69mmHg), 0.25mmHg(70-150mmHg) |
| CO2 Accuracy: | 040 mmHg ± 2 mmHg; 2 mmHg; 2 mmHg 4170 mmHg ± 5% of reading reading reading 71100 mmHg ± 8% of reading reading reading 101150 mmHg ± 10% of reading reading reading Above 80 breath per minute ± 12% of reading reading reading |
| Sampling rate: | 100Hz |
| Respiration Rate: | 2150 bpm |
| Respiration Rate accuracy: | ±1 breath1 breath1 breath |
| Response Time: | <3 seconds - includes transport time and rise timetime |
| Inspired CO2 measurement Range: | 350 mmHg |
| Networking | |
| Wired Networking | Industry standard: 802.11b/g wired network RS 2322 interface Connected bedside number: Up to 16 bedside monitors |
| Wireless Networking | Up to 100m indoors Industry standard 802.11b/g wireless Supports TCP/IP and UDP/IP Protocols |
| Power | |
| Source: | External AC power or internal battery |
| AC Power: | 100240VAC, 50/60Hz150VA |
| Battery: | Built-in and rechargeable |
| Charge Time: | 4 hours |
| Operating Time: | 1 hour |
| Environmental Specifications | |
| Temperature: | Operating: 5-40ºCordm;Cordm;C Storage: -10-45 ºCordm;Cordm;C |
| HumidityRange: | Operating: ≤80 %80 %80 % Storage: ≤80 %80 %80 % |
| Battery | |
| Rechargeable Lead-Acid | |
| Operating time under the normal condition: | 1 hour |
| Operating time after the first alarm of low battery: | 10 minutes |
| Recorder (Option) | |
| Record Width: | 48 (mm) |
| Paper Speed: | 25 (mm/s) |
| Trace: | 2 or 3 |
| Fuse | 3A/250V |
| LCD Specifications | |
| Display Type: | TFT color LCD |
| Size (diagonal): | 31cm(12.1')quot;) |
| Active Area: | 246.0 H ×184.5 V184.5 V184.5 V |
| Pixel Format | 800 H × 600 V; 600 V; 600 V (1 pixel=R + G + B dots) |
| Pixel Pitch (W x H) : | 0.3075 x 0.3075 mm |
| Number of Colors(number of gray scale level): | 262,144 colors(64 gray scales per color) |
| Display Mode: | Normally white |
| Surface Treatment: | Anti-glare and hard-coating 3H |
| Touchscreen Specifications | |
| Type: | Four-Wire Analog Resistive Touch Panel |
| Input Mode: | Stylus Pen or Finger |
| Connector: | FPC |
| Frame Size: | 268.50±0.30×201.50±0.30(mm)01.50±0.30(mm).30(mm)01.50±0.30(mm) |
| View Area: | 253.50±0.20×189.00±0.20(mm)89.00±0.20(mm).20(mm)89.00±0.20(mm) |
| Active Area: | 245.00±0.20×183.00±0.20(mm)83.00±0.20(mm).20(mm)83.00±0.20(mm) |
| Total Thickness: | 2.25±0.20(mm)0.20(mm)0.20(mm) |
| Tail Length: | 80.00±1.00(mm)1.00(mm)1.00(mm) |
| Transparency: | ≥78% ± 3% (Measured by BYK-Gardner)YK-Gardner)YK-Gardner) |
| Haze: | Antiglare Finish≤10% ± 3%± 3%smn; 3%± 3% |
| Knock Test: | 1,000,000 times |