
| Model NO. | OW-8000A |
| Trademark | OMNIWELL |
| Origin | Wuhan, China |
| Full Touch Screen Operation | 7 Inch |
| Specification | ISO13485, ISO9001, CE |
| HS Code | 9018193000 |
| Specification | |
| ECG Specification | |
| Standard 3-lead or 5-lead | 3-lead RA,LA,LL,Lead method:I,II,III 5-lead RA,LA,LL,RL,V,Lead method:I,II,III,aVR,aVL,aVF,V |
| Gain | ×250, ×500, ×1000, ×2000 ×1000, ×2000 ×2000 ×1000, ×2000 |
| HR Measuring Range | Adult:15 ~ 300bpm (beat/minute) Neonatal baby/children:15 ~ 350 bpm(beat/minute) |
| HR Accuracy | ±1% or ±1bpm,the larger prevailslarger prevailslarger prevails |
| HR Resolution | 1 bpm(beat/minute) |
| Sensitivity | ﹥ 200 uV P-P P-P |
| Differential Input Impedance | ﹥ 5M ohm ohm |
| Bandwidth | Diagnostic Mode: 0.05~130 Hz Monitoring Mode: 0.5~40 Hz Operation Mode: 1~20 Hz |
| CMRR | Diagnostic Mode: ﹥ 90 dB0 dB Monitoring Mode: ﹥100 dB0 dB Operation Mode: ﹥100 dB0 dB |
| Electrode Offset Potential | ±300 mVn;300 mVn;300 mV |
| Leakage Current | <10 uA0 uA |
| Pacing Pulse Test | Test pacing pulse in accordance with the following conditions: Range: ±2~±700 mV~±700 mV;700 mV~±700 mV Width: 0.1~2 ms Rise time: 10~100 us |
| Pacing pulse inhibition | When pacing analysis switch is on, pacing pulse in accordance with the following conditions are restrained, but affection against HR calculation. Range: ±2~±700 mV~±700 mV;700 mV~±700 mV Width: 0.1~2 ms Rise time: 10~100 us |
| Baseline Recovery | < 3s After defibrillationtion |
| Signal Range | ±8mV P-P;8mV P-P;8mV P-P |
| Calibrating Signal | 1mV(Peak-to-peak value),precision:±5%lusmn;5%lusmn;5% |
| ST Segment Measuring Volume | |
| Measuring Range: | -2.0mV ~ +2.0mV |
| Measuring precision: | Ranging -0.8 mV ~ +0.8mV, measuring error is ±0.02mV or ±10%,The larger prevails.arger prevails.arger prevails. No definition for other ranges. |
| Resp Specification | |
| Measuring Method | RA-LL impedance |
| RESP Impedance Measuring Range | 0.3~3Ω |
| Base Impedance Range | 200~4000Ω |
| Bandwidth | 0.1~2.5Hz |
| RR Measurement Range | Adult: 0~120BrPM Children and neonatal baby: 0~150 BrPM |
| RR Resolution | 1 BrPM |
| RR Precision | ±2 BrPMn;2 BrPMn;2 BrPM |
| Asphyxia Alarm | 10~40 seconds |
| NIBP Specification | |
| Measuring Method | Pulse wave oscillometry |
| Work Mode | Manual/Automatic/STAT |
| Measuring Interval of Automatic Measuring Mode | 1,2,3,4,5,10,15,30,60,90,120,180,240,480 minute(s) |
| Measuring Time of STAT Mode | 5 minutes |
| PR range | 40 - 240 bpm |
| Measuring Range | Adult Sys: 40~270mmHg Dia: 10~215mmHg Mean: 20~235mmHg Children Sys: 40~200mmHg Dia: 10~150mmHg Mean:20~165mmHg Neonatal baby Sys: 40~135mmHg Dia: 10~100mmHg Mean: 20~110mmHg |
| Static Pressure Range | 0~300mmHg |
| Static Pressure Precision | ±3mmHgmn;3mmHgmn;3mmHg |
| Pressure precision | Max. average error: ±5mmHg;n;5mmHg;n;5mmHg; Max. standard deviation: 8mmHg |
| Over voltage protection | Adult mode: 300 mmHg Children mode: 240 mmHg Neonatal baby mode: 150 mmHg |
| SpO2 Specification | |
| SpO2 Measuring Range | 0~100% |
| SpO2 Resolution | 1% |
| SpO2 Precision | 70~100%: ±2 DIGIT;2 DIGIT;2 DIGIT 0%~69%: no definition given |
| PR Measuring Range | 20~300bpm |
| PR Resolution | 1bpm |
| PR Precision | ±3bpmsmn;3bpmsmn;3bpm |
| Temp Specification | |
| Temperature Sensor | YSI series,CYF series |
| Channel Quantity | 2 Channels |
| Measuring Range | 0~50ºCordm;Cordm;C |
| Resolution | 0.1ºCordm;Cordm;C |
| Precision | ±0.1ºC(Excluding Sensor Error)Sensor Error)Sensor Error) |
| IBP Specification | |
| Label | ART, PA, CVP, RAP, LAP, ICP, P1, P2 |
| Measuring and alarm range | ART: 0~300 mmHg PA: -6~120 mmHg CVP/RAP/LAP/ICP: -10~40 mmHg P1/P2: -10~300 mmHg |
| Press Sensor Sensitivity | 5 uV/V/mmHg |
| Press Sensor Impedance | 300-3000Ω |
| Resolution | 1 mmHg |
| Accuracy | ±2% or±1mmHg, which greatHg, which greatHg, which great |
| Actualization interval | about 1 Sec. |