Standard Configuration
1 Main Unit
1 Pair of Pads
2 pcs Batteries
1 pcs Handbag
Features:
Three-step defibrillation process
Two-button operation
Extensive voice and visual prompts for the operator
Biphasic energy output
Lock-out protection to prevent inadvertent defibrillation
Continuous event recording for reporting each use to a printer or computer
Weekly self-test to ensure readiness
Specifications:
| Output | Biphasic Truncated Exponential |
| Energy Sequence | 150, 150, 200J |
| Charge Time | 8 sec. to 150J; 10 sec. to 200J (New Battery) |
| Analysis Time | 9 sec. |
| The maximum time from the initiation of rhythm analysis to readiness for discharge with a new battery | Less than 30 seconds |
| The maximum time from the initiation of rhythm analysis to readiness for discharge after 6 shocks | Less than 35 seconds |
| The maximum time from initially switching power on to readiness for discharge | Less than 25 seconds |
| Audible Prompts | 22 audible prompts |
| Visual Prompts | LED prompts |
| Controls | Two buttons-ON/Off, Shock |
| Output Energy Accuracy | ±15% into any impedance from 25 to 175Ω to 175ΩOmega; to 175Ω |
| The Maximum Voltage | 1200±50Vusmn;50Vusmn;50V |
| Output disabled when the patient impedance is outside limits | 20Ωto 200Ωto 200ΩOmega;to 200Ω |
| Battery |
| Part No. | CR123A-4*2 |
| Non-rechargeable | 12V DC, 2.8Ah |
| Capacity | At 150 Joules |
| Physical |
| Dimensions | 303*216*89mm |
| Weight | 2.0kg |