
| Model NO. | PM200 |
| Parameters | Etco2+SpO2+Pulse Rate |
| Specification | ISO9001, ISO13485 |
| HS Code | 9018193000 |
| Screen | 5.6 Inch |
| Trademark | OMNIWELL |
| Origin | Wuhan, China |
Overall:
PRINCIPLE OF OPERATION
Solid state side stream module. Single beam, non-dispersive infrared (NDIR) absorption, ratiometric measurement.
INITIALIZATION TIME
Capnogram within 4 sec., full specifications within 60 sec.
CALIBRATION
Routine calibration is not required. 8sec zero performed when power on or ambient temperature changing too fast.
SAMPLING FLOW RATE
10
SENSORS
0 ml/min (can be set from 50 to 200ml/min).SPO2 SENSOR:Reusable Y-Sensor (can be sterilized and used with all patient populations); reusable adult finger sensor.
Supplies and Accessories
? SPO2 cables and sensors ? Gas dryer line ? two type sampling lines ? T-fitting ? Mainstream EtCO 2 sensors and airway adapters(optional) ? 4 Lithium-ion batteries ? External battery charger
CO2 (CARBON DIOXIDE)| Compensations: | N2O & O2 (selectable), BP (automatic)atic)atic) |
| Capnogram: | Selectable sweep speed (4.41, 8.82, or 17.64mm/sec) |
| Range: | 0 - 152 mmHg |
| Accuracy: | ±±plusmn;±2 mmHg (for 0 - 40 mmHg) ±±plusmn;±5% of reading (for 41 - 70 mmHg) ±±plusmn;±8% of reading (for 71 - 150 mmHg) |
| Resolution: | 1 mmHg |
| Response Time: | 28 ms |
| Range: | 50-100% |
| Accuracy: | ±±plusmn;±2% SpO2 (for 70-100% SpO2) ±±plusmn;±3% SpO2 (for 50-69% SpO2) (1 SD, or 68% of readings within claim) Unspecified for 0-49% SpO2 |
| Resolution: | 1% |
| Averaging: | 8 sec |
| Range: | 20-254 bpm |
| Accuracy: | ±±plusmn;±1% of full scale |
| Resolution: | 1 bpm |
| Averaging: | 8 sec |
| Audio: | 3 model adjustable volume, silence or OFF |
| Visual: | On-screen & red or yellow background with black text text text |
| Type: | LCD with backlinghting |
| Size: | 5.6'( 144.8mmW*110.2mmH, 640*480)0*480) |
| Size: | 175mm H * 240mm W * 140mm D |
| Weight: | 1.8 kg |
| Power requirements: | 100-120/200-240 VAC, 50-60 Hz, 24VA |
| Battery: | Li, 5hr. life, 5 hr. recharge |