
| Model NO. | OW-7000E |
| Nature | No |
| Type | Human Health Analyzer |
| Screen | 10.1 Inch |
| Transport Package | Paper Carton, Foem Protective |
| Origin | Wuhan, China |
| Usage Mode | For External Use |
| Customized | Non-Customized |
| Group | All |
| Trademark | OMNIWELL |
| Specification | ISO9001, ISO13485 |
| HS Code | 9018193000 |
| Performance Specifications | |
| Application: Neonatal, pediatric and adult patients/ Medicine, Surgery/ Ambulance | |
| Features | Light & handyhandyhandy |
| Measurement | ECG/ SpO2/NIBP/HR&PR/Temp/Resp/Resp/Resp |
| Network | Wire/wireless network & online updatepdatepdate |
| Triplex alarms | Light/Message/Sound (support real voice) (High/medium/low levels adjustable) Electrode Disconnection Alarm (Diagram) |
| Vista Operating System | Easy operation/stable performance |
| Electrotome/defibrillation tolerance | Restore within 5 seconds after defibrillation |
| Power Supply | AC & DCp; DCp; DC |
| Data Storage | Trend diagram/table: 720h NIBP review: 10000 events Wave review: 12h Alarm review: 200 alarm events Support drug concentration titration analysis |
| Physical Specification | |
| Dimension & weighteighteight | Equipment: 275mm×205mm×65mm; 1.5 kg;65mm; 1.5 kg;65mm; 1.5 kg Package: 330mm×230mm×275mm; 2.6 kg275mm; 2.6 kg275mm; 2.6 kg |
| Monitor | 10.1' real color TFT screenscreen |
| Battery | 2.6Ah12V 1h operating after full charge 5min operating after low battery alarm |
| Electrical Power | AC: 100 ~ 240V, 50Hz/60Hz DC: Built-in rechargeable battery |
| Environmental Conditions | Temperature: Working 0 ~ 40°C°Cg;C°C Storage -20 ~ 55°C°Cg;C°C Humidity: Working 15% ~ 80% Storage 10% ~ 90% Pressure: Working 86.0 kPa ~ 106.0kPa Storage 86.0 kPa ~ 106.0kPa |
| ECG | |
| Input | 5-lead ECG cable and standard AAMI line for connection |
| Lead Mode | I, II, III, aVR, aVL, aVF, V |
| Gain Choice | ×0.25, ×0.5, ×1.0, ×2.05, ×1.0, ×2.0, ×2.05, ×1.0, ×2.0 |
| CMRR (Common Mode Rejection Ratio) | ﹥=112 dB at 50 Hz or 60 Hz0 Hz |
| Differential Input Impedance | ﹥5 MΩ5 MΩga;5 MΩ |
| Sweep Speed | 6.25, 12.5, 25 and 50 mm/s |
| Heart/Pulse Rate | Adult 15 ~ 300 bpm Neonatal/Pediatric 15 ~ 350 bpm |
| Accuracy | ±1%lusmn;1%lusmn;1% |
| Resolution | 1 bpm |
| Electrode Offset Potential Tolerance | ± 300 mV; 300 mV; 300 mV |
| Input Signal Range | ±5 mV ( peak-to-peak value)k value)k value) |
| Bandwidth(-3dB) | Diagnostic Mode: 0.05 Hz~130 Hz Monitor Mode : 0.5 Hz~40 Hz Surgical Mode : 1 Hz~25Hz |
| Sensitivity | ﹥200 μV P-Pu;V P-P P-P |
| Polarization Voltage | ≥±500mVlusmn;500mVlusmn;500mV |
| Calibration Voltage | 1mV±5%lusmn;5%lusmn;5% |
| ST Segment Range | -2.0mV ~ +2.0mV (accuracy 0.02mV) |
| Double Insulation Protection | 4000VAC/50Hz |
| 13 Arrhythmia Analysis | Asystole, V-Fibrillation/Tachycardia, Single / Paired / Multiform PVC, Bigeminy, Trigeminy, Polycardia, P-0N-T, Bradycardia, Leaky-wave, Pacemaker not captured, Pacemaker failure |
| RESPIRATION | |
| Measure Method | RA-LL Impedance |
| Range | Adult:0~120 rpm Neonatal/ Pediatric: 0~150 rpm |
| Accuracy | 7~150 rpm: ± 2 rpmn; 2 rpmn; 2 rpm 0~6 rpm: Unspecified |
| Apnea Alarm | 10~40 s |
| Gain Choice: | ×0.25es;0.25es;0.25,×0.5mes;0.5mes;0.5,×1.0mes;1.0mes;1.0,×2.0, ×4.00, ×4.0es;4.00, ×4.0 |
| Respiration Impedance Range: | 0.3 Ω~Omega;~Omega;~3 ΩΩOmega;Ω |
| Baseline Impedance Range: | 200Ω~Omega;~Omega;~4000ΩΩOmega;Ω (using an ECG cable with 1kΩΩOmega;Ω resistance) |
| Bandwidth | 0.3 ~ 2.5Hz |
| NIBP | |
| Measuring Technology | Automatic oscillating measurement |
| Pulse Rate Range | 40 ~ 240bpm |
| Measuring Mode | Manual, Auto, STAT |
| Measuring Interval in AUTO Mode | 1~5/10/15/30/60/90/120/180/240/480 mins |
| Measure period in STAT mode | 5 mins |
| Measuring & Alarm RangeRangeRange | Adult Mode SYS 40 ~280 (mmHg) DIA 10 ~ 220 (mmHg) Mean 20 ~ 240 (mmHg) Pediatric Mode SYS 40 ~220 (mmHg) DIA 10 ~ 160 (mmHg) Mean 20 ~ 170 (mmHg) Neonatal Mode SYS 40 ~ 135 (mmHg) DIA 10 ~ 100 (mmHg) Mean 20 ~ 170 (mmHg) |
| Resolution | 1mmHg |
| Pressure Accuracy | Maximum Mean error: ±5mmHgmn;5mmHgmn;5mmHg Maximum Standard deviation: 8mmHg |
| Overpressure Protection | Adult Mode 300(mmHg) Pediatric Mode 240(mmHg) Neonatal Mode 150 (mmHg) |
| Static Pressure Measurement | Range: 0 ~ 300 mmHg Accuracy: ±3mmHgmn;3mmHgmn;3mmHg |
| TEMPERATURE | |
| Display Resolution | 0.1ºCordm;Cordm;C(0.2ºFordm;Fordm;F) |
| Accuracy | ±0.1usmn;0.1usmn;0.1ºCordm;Cordm;C(0ºCordm;Cordm;C~50ºCordm;Cordm;C) |
| Channel | 2 channels |
| Measure & Alarm LimitLimitLimit | 0-50ºCordm;Cordm;C |
| SPO2 | |
| ASpO2 | Anti-motion SpO2 |
| SpO2% Range | 0-100% |
| SpO2 Accuracy | ± 2%: 70-100% 70-100% 70-100% ± 3%: 40; 3%: 40; 3%: 40~69 % |
| Pulse Rate Range | 20-300 bpm |
| Pulse Rate Accuracy | ±3 bpmmn;3 bpmmn;3 bpm |
| IBP(OPTION) | |
| EtCO2 (OPTION) | |
| System Inputs & Outputstputstputs | |
| NIBP / SpO2/ Temp/ ECG / IBP Sensor Sockets, RJ45 port | |
| Standard Package | |
| OM-7000E Main Unit (10.1 inch screen), NIBP cuff & Tube, ECG cable & electrodes, SpO2 sensor, Temperature Probe, Lithium-ion batteryn batteryn battery | |
| Optional Accessories | Touch screen, Trolley bracket, Hanging bracket, Monitor recorder, Vehicle-mounted power supply |
| Classification | |
| SFDA | Class II b |
| Anti-electroshock degree | Class I equipment (internal power supply) |
| TEMP/SpO2/NIBP | BF |
| ECG/Resp | CF |
| Certificates | |
| Quality Standards | ISO9001 ISO13485 CMD CMC CCC |
| Design Standards | EN60601-1 and IEC60601-1 EN60601-1-1 and IEC60601-1-1 IEC60601-1-2 and IEC60601-1-4 EN60601-2-27 and EN60601-2-30 EN12470 and IEC60601-2-49 |
| CE Declaration | OM-7000E has been assessed with respect to the conformity assessment procedure described in Article 11.3.a and Annex II excluding section 4 (Module H) of Council Directive 93/42/EEC on Medical Devices, as amended, and found to comply. |