
| Laser type | Q-Switched ND:YAG Laser |
| Wavelength | 1064nm&532nm |
| Spot size | 3~12mm |
| Cooling system | Air &water cooling circulation |
| Pulse energy | 1064nm(max600mj)&532nm(max 400mj) |
| YAG bar size | 7mm |
| Pulse width | ﹤10ns |
| Frequency | 1-10Hz |
| Operation interface | 8.4' True color TFT touch screen |
| Input power | 500W |
| Power supply | AC230V±10%60/50Hz |
| Dimension | 38cm*40cm*26cm(L*W*H |
| Weight | 12kgs |
| What is Q-Switched ND: YAG Laser? | This is a laser procedure in which a beam of light at a specific wavelength is applied to the skin and is absorbed by colored pigments in the skin, including melanin and tattoo pigments. |
| What is Q-Switched YAG Laser used for? | Q-Switched YAG Laser is used for removal of brown age spots on the face, chest, hands and arms and for tattoo removal. This laser also removes permanent tattooed makeup. |
| Is Q-Switched YAG Laser safe? | Q-Switched YAG Laser is a safe and effective method of treating age spots and tattoos. It is performed by a physician skilled in the use of lasers. What are the possible side effects from Q-Switched YAG Laser treatment? Possible side effects include blistering and crusting after the treatment. |
| Is Q-Switched YAG Laser painful? | For laser treatment of tattoos, the skin fell some heat but not painful which ensures patient comfort during the treatment. |
| Are there any pre-treatment procedures? | Our nurse or physician will consult with you and review the pre-treatment procedures. The skin being lasered must not be tanned. If the patient has a history of cold sores in the area to be treated, a prescription for an anti-viral medication will be given to you by the physician to be started the day before the laser procedure and taken for a few days afterwards. Patients who have had Accutane for acne may not have laser for at least six months (and possibly one year) after stopping Accutane. |
| How is Q-Switched YAG Laser performed? | The patient is placed in a comfortable, relaxed position. The Q-Switched YAG Laser hand piece is applied to the skin to deliver the laser light. Protect glasses are worn to protect the patient's eyes from the light. |
| How long is each treatment? | The length of this treatment varies depending on the size of the area being treated. A few age spots may be lasered in a few minutes; a large tattoo may require 30 minutes or longer. But the large size needs to be treated by steps. |
| How many treatments will I need? | Some light pigment like freckle, age spot and sun mark could be dispelled by once treatment. Most of pigment could be dispelled no more than two times. But to some clinically difficulties like the nevus zygomaticus and the nevus of Ota, it will take 3-6 times to complete. Tattoo removal needs about 2-5 times regarding the difference colors. |
| Brand name | Menture |
| Place of Origin | Nanjing China (Mainland) |
| Packaging Detail | Aluminum Box |
| Payment method | T/T, WESTERN UNION, MONEY GRAM, ESCROW, PAYPAL |
| Delivery time | Delivery within 3-5 days off season, 5-7 days busy season after payment. |
| Transportation | By express (DHL, EMS, UPS, TNT, Fedex); By air express to air port; By sea |
| Our Services | Two years warranty: if there any problem happens with your machine, we will repair it free of charge Convenient training: user manual and operation video are available; if it is not enough, we can provide the online face to face education OEM/ODM services: your logo, shell, language, interface can specially be designed on your machine |
| Our Main Product: | Diode Laser Hair Removal IPL/SHR/OPT HIFU Face Lift Liposonix HIFU Body Slimming Cryolipolysis Body Slimming Q Swith ND: YAG Laser Hydra facial and Daily Care Fractional CO2 Laser |