bargain
add to cart| Model NO. | NEO-1003 |
| Material | Plastic |
| Ethylene Oxide Sterilization | Without Ethylene Oxide Sterilization |
| Group | Adult |
| Medical Device Regulatory Type | Type 1 |
| Size | 18′ to 24'; to 24" to 24" |
| Color | Blue, White, Red or Other Colors |
| Trademark | NEO |
| Specification | 18' TO 24' or more bigger more bigger |
| HS Code | 670390000 |
| Type | Disposable Isolation Gown and Cap |
| Certification | CE, SGS, FDA, ISO13485 |
| Quality Guarantee Period | Two Years |
| Logo Printing | With Logo Printing |
| Medical Devices Reg./Record No. | Lbxx20150265 |
| Materila | PP Nonwoven |
| Weight | 10GSM to 25GSM |
| Transport Package | 100PCS/Bag, 20bags/CTN, 58x59x47cm |
| Origin | CHINA |



| Type | Non-Woven Bouffant Caps |
| Application of disposable cap | Suited to hotel, Beauty salon, Hairdressing, Hygienic application & Daily use etc. etc. etc. |
| Colors of disposable cap | White / Blue / Green etc. |
| Thickness of disposable cap | 0.01mm-0.05mm |
| Weight of disposable cap | 12g/m2 or 14g/m2 |
| Size of disposable cap | 18" 19 " 20" 21" |
| Model Number of disposable cap | Disposable Caps |
| usage of Disposable of disposable cap | Beauty, Daily life, Medical |
| material of disposable cap | HDPE/LDPE |
| Name | Disposable CAP |
| Place of Origin | China (Mainland) |
| Brand Name | Neo |
| Minimum Order Quantity | 100 cartons |
| Delivery Time | 10 Days After Receipt Of Deposit Payment |
| Payment Terms | L/C at sight ,T/T |
| Certificate | CE,ISO |
| Samples | Small quantity samples are available at any time. |