bargain
add to cart| Model NO. | LP2001 |
| Material | PP Nonwoven |
| Quality Guarantee Period | Two Years |
| Logo Printing | With Logo Printing |
| Medical Devices Reg./Record No. | Lbxx20150265 |
| Size | 62*12cm, 64*13cm |
| Style | with Elastic Band / with Tie-on |
| Trademark | accepted OEM |
| Specification | 18 to 24 inch |
| HS Code | 670390000 |
| Type | Disposable Isolation Gown and Cap |
| Ethylene Oxide Sterilization | Without Ethylene Oxide Sterilization |
| Group | Adult |
| Medical Device Regulatory Type | Type 1 |
| Grammage | 18-25GSM |
| Color | White, Blue, Green, Red etc. |
| Features | Lightweight and Hygienic, Soft, Comfort |
| Transport Package | 100PC/Bag, 20bag/CTN, |
| Origin | China |
Product name: Nurses caps for sale/nurses uniform and caps/nurse cap and face mask/disposable nurse cap/nonwoven doctor cap
Specifications
Disposable Nonwoven Doctor Cap;
1.7 year's Experiences in production
2. Various colours can be supplied
3. With a tie at bac
Disposable Nonwoven Doctor Cap
A: Made by Non woven PP fabric
B: Various colours can be supplied
C: With a tie at back
Packaging & Deliveryiveryivery
Packaging Details: 1) 100PCS/bag, 2000PCS/carton 2) 100PCS/bag, 4000PCS/carton
Delivery Detail: 15-20 Days after Deposit
Packaging & Deliveryiveryivery
Packaging Details: Disposable Nonwoven Doctor Cap: Package: 10PCS/bag, 1000PCS/CTN
Delivery Detail: 15-20 days after deposit
Detailed Applications:
1) Disposabel, single use
2) Made from polypropylene non woven, it can cover all hair.
3) Breathable, confortable
4) Be widely used in food package, industrial, hospital and so on
5) Size: 14X63cm, or according to customers' size
6) Color: White, blue, green, red, yellow, oliva and according to customers' require
Advantages:
1. Repels fluids from the outside
2. Absorbs from the inside
3. For use in medical area
Other Medical Disposable Products We Sell:
1. Cap:
1.1. Bouffant cap
1.2. Doctor cap: (surgical cap with tie/surgical cap with elastic)
1.3. Strip cap
1.4. Space cap
1.5. Peak cap
1.6. Round cap with fringe
1.7. Shower cap(PE)



| Item Name | Disposable Nonwoven Doctor Cap |
| Material | PP Nonwoven |
| Grammage | 18-25GSM |
| Size | 62*12cm,64*13cm |
| Color | White,Blue,Green,Red .Black |
| Style | With Elastic Band / With Tie-on |
| Packing | 10pcs/bag,1000pcs/ctn |
| Ctn Size | 50x29x33 cm |
| Loading Port | Shanghai/Wuhan |
| Application | Hospital,Electronic manufactures,Restaurants,Food processing,School,etc. |
| OEM | Offered |
| Payment term | L/C, T/T,Western Union,Paypal,Escrow |
| Delivery time | About 10days,based on order quantity |
| Certificate | ISO, CE, |