
1 | With 3 testing frequencies:50, 250, 500KHz |
| 2 | 8 electrodes, whole body testing |
| 3 | High resolution color TFT touch LCD |
| 4 | Detailed water analysis |
| 5 | Segmental analysis for water & fat |
| 6 | With visceral fat evaluation |
| 7 | Easy data management from you PC |
| Specification | |
| Bench Mark | MRI&DXA |
| Certificate | CE0197, CEMDD, ISO9001,ISO13485 |
| Electrode points | 8 |
| Net Weight | 23kg |
| Gross Weight | 33kg |
| Frequencies | 50, 250, 500 KHz |
| Display Type | 3.5' (320*240) color TFT touch LCD |
| Storage Number | 10000 |
| Weight Max(kg) | 10-250 |
| Foldaway | No |
| Warranty | 2 years |
| Power Supply | AC100-250V/50Khz |
| PC software | Bodivista |
| Languages | English |
| Printing Sheet | A4 |
| Printer | Laser/Inkjet Printer (USB, Designated Type) |
| Measurement Duration | 30secs |
| Age range | 7-99 |
| Height Max(cm) | 50-210 |
| Transmission | Laser/Inkjet Printer (USB, Designated Type) |
| Wireless Support | bluetooth |
| Basic(11) | Weight, TBW, Intracellulor Water, Extracellular Water, Protein Mass, Minerals Mass, Fat Mass, Bone Mass, Muscle Mass, Skeletal Muscle, Fat Free Mass |
| Directive(8) | PBF, Visceral Fat Index, Percent Body Protein, Percent Body Bone, Percent Body Water, BMI, WHR, BMR |
| Segmental(2) | Segmental Fat, Segmental Water |
| Evaluation(13) | Fitness score, Body Shape Graph, Body Age,Target Weight, Weight Control, Fat Control, Muscle Control, BMI Grade, PBF Grade, WHR Type, Protein, Fat, Mineral Level |
· For precise obesity analysis;
· For quick health assessment;
· Predict the risk of many chronic disease;
· Making plans for physical exercise;
· Making scheme for weight control;
· Evaluate the progress and achievement of weight control;
· Basic data for proper diet plan.