Fat analyzer body fat analysis equipment, 5 testing frequencies body analyzer MSLCA04
Feature:
MSLCA04 military body fat calculator calculate bmi body mass index
5 Testing frequencies body fat calculator MSLCA04
Expert of Health Care, High Accuracy
With 5 testing frequencies, MSLCA04 is with great accuracy, high correlation with MRI & DEXA. lt's a reliable machine to be used in medical or health care applications. With unique muscle analysis function and powerful PC software, MSLCA04-M body analyzer is the best choice for hospitals, fitness gyms, research institutions and any other high-end users.
5 testing frequencies Measurement of Interacellular Water and Extracellular Water Detailed muscle and fat.
Specification:
| Specification |
| Bench Mark | MRI&DXA |
| Certificate | CE0197, CEMDD, ISO9001,ISO13485 |
| Electrode points | 8 |
| Net Weight | 26kg |
| Gross Weight | 32kg |
| Frequencies | 5, 50, 100, 250, 500 KHz |
| Display Type | 8.4' (800*600) color TFT touch LCD |
| Storage Number | 10000 |
| Weight Max(kg) | 10-250 |
| Foldaway | No |
| Warranty | 2 years |
| Power Supply | AC100-250V/50Khz |
| PC software | Bodivista |
| Languages | English |
| Printing Sheet | A4 |
| Printer | Laser/Inkjet Printer (USB, Designated Type) |
| Measurement Duration | 50secs |
| Age range | 7-99 |
| Height Max(cm) | 50-210 |
| Transmission | Laser/Inkjet Printer (USB, Designated Type) |
| Wireless Support | bluetooth |
Measurements
| Basic(11) | Weight,TBW(Total body liquid), Protein Mass, Fat Mass, Bone Mass, Muscle mass, Skeletal Muscle, Fat free mass, Intracellular water, Extracellular water,Impedance of Each Segments & Frequencies |
| Directive(9) | PBF, Visceral Fat Index, Percent Body Protein, Percent Body Bone, Percent Body Water, BMI,WHR, BMR,Edema Index. |
| Segmental(3) | Segmental fat, Segmental muscle, Segmental bone |
| Evaluation(16) | Fitness Score, Body Shape Graph, Body Age, Skeletal muscle level,Upper-lower balance, Left-right balance,Target weight, Weight control, Fat control, Muscle control, BMI Grade, PBF grade, WHR type, Protein, Fat, Mineral Level |
Advantages of the Body Composition Analyzer
· For precise obesity analysis;
· For quick health assessment;
· Predict the risk of many chronic disease;
· Making plans for physical exercise;
· Making scheme for weight control;
· Evaluate the progress and achievement of weight control;
· Basic data for proper diet plan.
Through the quantum resonance magnetic body health analyzer / Body Composition Analyzer professional software system, you can find the tracks of the physical condition to improve for the guest to a new diet and exercise program.And a new health management system will automatically in the body on the basis of analyzing the data of the guests for guests to provide advice and knowledge.System to provide an interface connected to the computer, users can cooperate with more specialized diet, health consultant system to provide thoughtful service for the guest.
By use of BIA biological impedance detection technology at home and abroad, and the production of different, different considerations, main reference factors, gender, height, weight, age, impedance.
Based on the new method of DXA statistics, measuring body composition: body fat, body weight, BMI (body mass index), and the fat index such as health, effective instruction guest's physical health.
On the basis of DXA, DSM method become more simple and direct way to measure the body composition, in the use of two methods of measuring test results show 98% of similarity.
Applicable for Body Composition Analyzer:
fitness center to lose weight, beauty salon, hospital, research institutions, relevant professional unit,
gym, school